Historia Szkoły Podstawowej w  Niedźwiedzy.

Orzeczeniem Wiejskiej Raby Szkolnej Krajowej z dnia 17 maja 1898 roku ustala przeprowadzenie rozprawy konkurującej w sprawie budowy. W Niedźwiedzy ma być wystawiony budynek dla tutejszej szkoły ludowej, murowany parterowy z jedną salą naukową i mieszkaniem dla nauczyciela składające się z dwóch pokoi i kuchni. W roku1903 odbyło się poświęcenie budynku szkolnego. Przekazana mieszkańcom szkoła w tym czasie była budynkiem nowoczesnym o wymiarach 10 x 10 wysoka podmurówka z obrabianego kamienia, ściany z cegły palonej, część mieszkalna podpiniczona.

W roku 1914 w lipcu- rozeszła się wieść o strasznej wojnie. Tysiące najlepszych synów ojczyzny ginie w bohaterskich walkach, pozostawiając rodziny w okrutnej nędzy. Wieśniacy rzucali sierpy i pługi spiesząc do służby wojskowej. Całe oddziały młodych ludzi w szczytnym zapale zaciągało się w szeregi polskich legionów pod sztandar białego orła.
Rok 1915 rozpoczęcie zajęć od 1 września. Ucząca tymczasowo nauczycielka Maria Stasiecówna ucząca od 1913 r. przenosi się do Łoniowej.

Szkoła przed I wojną światową i podczas niej . 1897-1918

W 1897 roku Pani Eleonora Wojnarska objęła posadę nauczycielki  w naszej miejscowości . Wcześniej nauczała w szkole w Okocimiu. Początkowo nauczano jedną klasę w wynajętych domach.   Nauczanie nieprzerwalnie  trwało do 1914 roku , kiedy to wybuchła I wojna światowa . Moskale skradli nasze kroniki i prawdopodobnie zniszczyli. Jednak  jedna z nauczycielek postanowiła napisać , przynajmniej częściowo co znajdowało się w kronikach przedwojennych . Fragment kroniki
z listopada 1914 roku :

,, Całe oddziały młodych ludzi zerwały się w szczytnym zapale  , by za Ojczyznę kochaną krew nieść i życie zaciągneli się w szeregi  polskich legionów pod sztandarem Orła Białego pod dowództwem Józefa Piłsudskiego , który  utworzył Legion polski .  W listopadzie 1914 roku przechodziły przez wieś oddziały wojsk rosyjskich . (…) Kule  przelatywały przed budynkiem szkoły . „

Dnia 1 wrześnie 1915 roku rozpoczęła się nauka szkolna  . Maria Kułak z Borzęcina była nową nauczycielką w naszej szkole . Wynajęła ona drugą salę szkolną u gospodarza Jana Kuny .  W naszych kronikach  szkolnych  jest opisany koniec  I wojny światowej . Wspomniana  jest Rada Regencyjna i Ignacy Paderewski .

Okres dwudziestolecia międzywojennego .1918-1939

Podczas 20- lecia międzywojennego nauczanie w naszej szkole prowadzili:

Katecheci –Ks. Władysław  Budzik, Ks. Józef Jankowski, Ks. Władysław Lalik, Ks. Dominik Litwiński, Ks. Franciszek Wójcik, Ks. Jan Dulian, Ks. Jan Palka.

Nauczyciele-Eleonora Wojnarska, Maria Kułak, `

W 1932 roku Eleonora Wojnarska  odeszła  na  emeryturę po 36 latach pracy w naszej szkole.

Okres II wojny światowej 1939-45

Wpis z kroniki szkolnej ,, Jesienią tego roku , wybuchła wojna polsko- niemiecka. Krótko trwały operacje wojenne na  ziemiach polskich . Wojska niemieckie zajęły Polskę po San i Bug – na drugą połowę zawładnęły władze bolszewickie.

W 1939/40 roku do naszej szkoły uczęszczało 117 uczniów .

W 1940/41 rok – 112 dzieci

W 1941/42 rok- 123 dzieci

W 1942/43 rok- 119 dzieci

W 1943/44 rok – 133 dzieci

W 1944/ 45 rok – 143 dzieci

Podczas okupacji radzieckiej w szkołach nauczano j. rosyjskiego . Była zabroniona religia , dlatego w naszej miejscowości katechezy odbywały się w kościele .

Nauczyciele :

-Krystyna Miłkowska,

-Anna Mikosz,

- Beata Baka,

Szkolnictwo w naszej miejscowości trwa już ponad120 lat. Nasza szkoła  wykształciła wielu wspaniałych ludzi w duchu patriotyzmu i miłości do Boga .

OPRACOWALI UCZNIOWIE KOŁA INFORMATYCZNEGO POD OPIEKĄ  p. J.SACHA

Sylwia K i Julia G