Nawigacja

Historia szkoły, nauczania, wsi Niedźwiedza i okolic

HISTORIA NAUCZANIA

 

HISTORIA NAUCZANIA

ROZWÓJ EDUKACJI


                  Pierwszymi organizatorami szkół byli księża. Nadzór nad szkołami do 1867 r. należał do biskupa, który go sprawował przez diecezjalnego nadzorcę szkół, ale władzę nad tymi szkołami miała władza świecka.
Dużą wagę do rozwoju szkolnictwa i jego poziomu przywiązywał biskup Grzegorz Józef Wojtarowicz który skierował list pasterski do wszystkich wiernych 29.XI.1830 roku, w którym nakazuje by przy kościele znajdowała się szkoła parafialna.
W roku 1867 nadzór nad szkolnictwem ludowym całkowicie przechodzi w ręce Rady Szkolnej Krajowej.
Jak podają najstarsi mieszkańcy wsi, którzy z opowiadań rodziców i dziadków dowiedzieli się o tym, iż w latach 40-tych XIX wieku nauki czytania i pisania udzielał Jan Kuna mieszkaniec Niedźwiedzy . Szkoła mieściła się w chacie pokrytej słomą oddalonej od centrum wsi u Ludwika Dudka za góra, dziadka Weroniki Dudek mającej obecnie 94 lata. Od kiedy rozpoczęła działalność organizowana szkoła ludowa w Niedźwiedzy z powodu braku materiałów źródłowych trudno ustalić.
Orzeczeniem Wiejskiej Raby Szkolnej Krajowej z dnia 17 maja 1898 roku ustala przeprowadzenie rozprawy konkurującej w sprawie budowy. W Niedźwiedzy ma być wystawiony budynek dla tutejszej szkoły ludowej, murowany parterowy z jedną salą naukową i mieszkaniem dla nauczyciela składające się z dwóch pokoi i kuchni. W roku1903 odbyło się poświęcenie budynku szkolnego. Przekazana mieszkańcom szkoła w tym czasie była budynkiem nowoczesnym o wymiarach 10 x 10 wysoka podmurówka z obrabianego kamienia, ściany z cegły palonej, część mieszkalna podpiniczona.
             W roku 1914 w lipcu- rozeszła się wieść o strasznej wojnie. Tysiące najlepszych synów ojczyzny ginie w bohaterskich walkach, pozostawiając rodziny w okrutnej nędzy. Wieśniacy rzucali sierpy i pługi spiesząc do służby wojskowej. Całe oddziały młodych ludzi w szczytnym zapale zaciągało się w szeregi polskich legionów pod sztandar białego orła.
Rok 1915 rozpoczęcie zajęć od 1 września. Ucząca tymczasowo nauczycielka Maria Stasiecówna ucząca od 1913 r. przenosi się do Łoniowej.
W 1921 naukę rozpoczęto 15 września. Wskutek silnych mrozów była przerwa w nauce od 3.02. od 14.02. Dnia 3 maja 1922 r. święto to obchodzono bardzo uroczyście . Przemarsz parami od kościoła parafialnego w Porąbce Uszewskiej.
Dnia 7 maja w sali szkolnej zebrali się członkowie Kółka Rolniczego i Zwierzchności Gmina dla uczenia Konstytucji 3 Maja.
Od 1937 r. w dniu 29 maja po raz pierwszy obchodziła szkoła " Dzień Matki".
W roku 1939 naukę dalej prowadzono w jednej sali szkolnej , zajęcia odbywały się na dwie zmiany.
Budynek wskutek działań wojennych nie poniósł wydatnych strat. Najeźdźcy zrabowali jednak niektóre pomoce naukowe. Większe straty poniosły nauczycielki.

 

      Nauczyciel z powołania - Pani Maria Kułak

50 lat spędzonych w Niedźwiedzy. 50 lat nauczania. Tysiące wychowanków. Wyjątkowa osoba, wielki autorytet – taka była pani Maria Kułak, wieloletni Kierownik Szkoły
w Niedźwiedzy. W tym roku mija 100 lat od chwili, kiedy po raz pierwszy przekroczyła próg miejscowej szkoły. Swoją pracę rozpoczęła w 1915 r. Zamieszkała z Eleonorą Wojnarską. Jak wspomina Władysław Niemiec, absolwent Szkoły Podstawowej, pani Maria Kułak prowadziła lekcje nauczania początkowego. Każdy uczeń starał się, aby swoim pismem chociaż trochę dorównać wychowawczyni. Trudna to była sztuka, bo pani Kułak była mistrzem kaligrafii. W sali lekcyjnej, oprócz dwóch obrazów Józefa Chełmońskiego, znajdowało się mnóstwo rekwizytów, najczęściej ręcznie wykonanych - nauczycielka zawsze pamiętała, kto jest ich autorem. Pani Kułak nie spoczywała na laurach – nie tylko pracowała w szkole, ale również poza nią przygotowała przedstawienia teatralne.

Na zasłużoną emeryturę przeszła w wieku 78 lat. Latem wracała do Niedźwiedzy, zimą mieszkała w Borzęcinie, z którego pochodziła. Nie spełniło się jej wielkie marzenie – chciała zostać pochowana w miejscu, z którym przez swoją pracę zawodową była tak mocno związana. Zmarła w 1977 r.

Na fotografii od lewej: Helena Wojnarska - pierwsza Dyrektor Szkoły w Niedźwiedzy
 i Maria Kułak.

 

          OPRACOWALI UCZNIOWIE KOŁA INFORMATYCZNEGO  POD OPIEKĄ J.SACHA
                                    

                 PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA W NIEDŹWIEDZY GMINA DĘBNO.

Aktualności

Kontakt

  • PSP NIEDŹWIEDZA
    Niedzwiedza 130
    32-854 Porąbka Uszewska
  • (+14) 66-56-248

Galeria zdjęć