Historia Szkoły Podstawowej w Niedźwiedzy.
Orzeczeniem Wiejskiej Raby Szkolnej Krajowej z dnia 17 maja 1898 roku ustala przeprowadzenie rozprawy konkurującej w sprawie budowy. W Niedźwiedzy ma być wystawiony budynek dla tutejszej szkoły ludowej, murowany parterowy z jedną salą naukową i mieszkaniem dla nauczyciela składające się z dwóch pokoi i kuchni. W roku1903 odbyło się poświęcenie budynku szkolnego. Przekazana mieszkańcom szkoła w tym czasie była budynkiem nowoczesnym o wymiarach 10 x 10 wysoka podmurówka z obrabianego kamienia, ściany z cegły palonej, część mieszkalna podpiniczona.
W roku 1914 w lipcu- rozeszła się wieść o strasznej wojnie. Tysiące najlepszych synów ojczyzny ginie w bohaterskich walkach, pozostawiając rodziny w okrutnej nędzy. Wieśniacy rzucali sierpy i pługi spiesząc do służby wojskowej. Całe oddziały młodych ludzi w szczytnym zapale zaciągało się w szeregi polskich legionów pod sztandar białego orła.
Rok 1915 rozpoczęcie zajęć od 1 września. Ucząca tymczasowo nauczycielka Maria Stasiecówna ucząca od 1913 r. przenosi się do Łoniowej.
Szkoła przed I wojną światową i podczas niej . 1897-1918
W 1897 roku Pani Eleonora Wojnarska objęła posadę nauczycielki w naszej miejscowości . Wcześniej nauczała w szkole w Okocimiu. Początkowo nauczano jedną klasę w wynajętych domach. Nauczanie nieprzerwalnie trwało do 1914 roku , kiedy to wybuchła I wojna światowa . Moskale skradli nasze kroniki i prawdopodobnie zniszczyli. Jednak jedna z nauczycielek postanowiła napisać , przynajmniej częściowo co znajdowało się w kronikach przedwojennych . Fragment kroniki
z listopada 1914 roku :
,, Całe oddziały młodych ludzi zerwały się w szczytnym zapale , by za Ojczyznę kochaną krew nieść i życie zaciągneli się w szeregi polskich legionów pod sztandarem Orła Białego pod dowództwem Józefa Piłsudskiego , który utworzył Legion polski . W listopadzie 1914 roku przechodziły przez wieś oddziały wojsk rosyjskich . (…) Kule przelatywały przed budynkiem szkoły . „
Dnia 1 wrześnie 1915 roku rozpoczęła się nauka szkolna . Maria Kułak z Borzęcina była nową nauczycielką w naszej szkole . Wynajęła ona drugą salę szkolną u gospodarza Jana Kuny . W naszych kronikach szkolnych jest opisany koniec I wojny światowej . Wspomniana jest Rada Regencyjna i Ignacy Paderewski .
Okres dwudziestolecia międzywojennego .1918-1939
Podczas 20- lecia międzywojennego nauczanie w naszej szkole prowadzili:
Katecheci –Ks. Władysław Budzik, Ks. Józef Jankowski, Ks. Władysław Lalik, Ks. Dominik Litwiński, Ks. Franciszek Wójcik, Ks. Jan Dulian, Ks. Jan Palka.
Nauczyciele-Eleonora Wojnarska, Maria Kułak, `
W 1932 roku Eleonora Wojnarska odeszła na emeryturę po 36 latach pracy w naszej szkole.
Okres II wojny światowej 1939-45
Wpis z kroniki szkolnej ,, Jesienią tego roku , wybuchła wojna polsko- niemiecka. Krótko trwały operacje wojenne na ziemiach polskich . Wojska niemieckie zajęły Polskę po San i Bug – na drugą połowę zawładnęły władze bolszewickie.
W 1939/40 roku do naszej szkoły uczęszczało 117 uczniów .
W 1940/41 rok – 112 dzieci
W 1941/42 rok- 123 dzieci
W 1942/43 rok- 119 dzieci
W 1943/44 rok – 133 dzieci
W 1944/ 45 rok – 143 dzieci
Podczas okupacji radzieckiej w szkołach nauczano j. rosyjskiego . Była zabroniona religia, dlatego w naszej miejscowości katechezy odbywały się w kościele .
Nauczyciele :
-Władysława Komisarczuk ,
- Maria Ochwat,
- Józefa Mendel,
- Stanisław Grzesik,
-Walentyna Kluzik,
-Piotr Figiel,
-Maria Suchan,
-Alicja Kundela,
- Józef Musiał,
- Stanisława Pajdo ,
-Własdysław Hebda,
- Maria Kutal,
-Szymon Cebula ,
- Emilia Zych ,
-Helena Ochwat ,
- Kazimiera Kaczmarczyk ,
- Alojzy Brzęk ,
- Rozalia Surowy ,
-Anna Pabian,
-Anna Rzepa,
-Bogumiła Hamielec,
-Krystyna Miłkowska,
-Anna Mikosz,
- Beata Baka,
Szkolnictwo w naszej miejscowości trwa już ponad120 lat. Nasza szkoła wykształciła wielu wspaniałych ludzi w duchu patriotyzmu i miłości do Boga .
OPRACOWALI UCZNIOWIE KOŁA INFORMATYCZNEGO POD OPIEKĄ p. J.SACHA
Sylwia K i Julia G