EDUKACJA DOMOWA

REGULAMIN ZDALNEGO NAUCZANIA

Drodzy Rodzice!!!

W związku z epidemią koronawirusa w Polsce, Ministerstwo Edukacji Narodowej                wydało Rozporządzenie regulujące nauczanie zdalne.

Nowe przepisy będą obowiązywać od 25 marca do 10 kwietnia 2020 roku.

Sytuacja, w której jesteśmy, wymaga od nas wszystkich pełnego zrozumienia i współpracy. Rodziców prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość.

Jak ma wyglądać kształcenie na odległość?

Każdy uczeń zobowiązany jest do stałej i systematycznej pracy, ktora rozpoczyna się  codziennie pomiędzy godz. 8.00 a 9.00 oraz do wykonywania wszystkich poleceń nauczycieli.

1. W czasie ograniczenia funkcjonowania szkół związanego z zagrożeniem epidemiologicznym nauka jest realizowana na odległość. Nauczanie zdalne jest obligatoryjne i dotyczy wszystkich uczniów naszej szkoły. Na mocy Rozporządzenia od 25  marca bieżącego roku uczniowie będą też oceniani.

2. Nauczyciele będą realizować zdalne nauczanie wykorzystując dostępne i rekomendowane przez resort materiały przede wszystkim te dostępne na platformie www.epodreczniki.pl oraz w paśmie programów edukacyjnych Telewizji Publicznej i Polskiego Radia, a także w oparciu o inne dostępne materiały. Przede wszystkim będą pracować w oparciu o podręczniki i ćwiczenia do poszczególnych przedmiotów. Będą też wykorzystywać materiały rekomendowane przez  Centralną i Okręgową Komisję Egzaminacyjną.

Informacja o sposobie i formie realizacji zadań w okresie  czasowego ograniczenia funkcjonowania szkoły:

1. Zakres przekazywanych treści i zadań zadawanych do wykonania musi być dostosowany do potrzeb i możliwości ucznia, nie powinien być zbyt obszerny.

2. Zadania od nauczyciela (z danego przedmiotu) powinny być przekazywane z zachowaniem równomiernego obciążenia psychofizycznego ucznia w korelacji z innymi   nauczycielami uczącymi w danej klasie.

3. Uczniowie otrzymują zadania do wykonania  codziennie, zgodnie z tygodniowym rozkładem zajęć.

4. Każdy nauczyciel informuje ucznia o formach i częstotliwości kontaktu, zakresie zadań, materiałach, terminie i formach indywidualnych konsultacji, terminach i formach oddawania prac.

5. Udostępnianie materiałów, testów, filmów, kart pracy, sprawdzianów do samodzielnej pracy odbywa się za pomocą strony internetowej szkoły.

6. Udostępnianie materiałów, testów, filmów, kart pracy, sprawdzianów poprzez  adresy e-mail skierowane jest  do uczniów klas IV-VIII.

7. Udostępnianie materiałów, testów, filmów, kart pracy, sprawdzianów na komunikatorze Messenger oraz przeprowadzanie lekcji wyjaśniających trudniejsze zagadnienia skierowane  do uczniów klas I-VIII.

8. Nauczyciele prowadzą zajęcia za pomocą quizów, zabaw i gier edukacyjnych dostępnych na różnych platformach edukacyjnych.

9.  Realizacja w/w zadań odbywa się również poprzez kontakty telefoniczne, wiadomości, sms/mms, Messenger, e-maile do rodziców (dotyczy w szczególności uczniów klas I-III i oddziału przedszkolnego).

10. Zobowiązuje się wszystkich nauczycieli i wychowawców do stałego kontaktu z rodzicami uczniów.

Informacja o sposobach weryfikacji wiedzy i umiejętnościach uczniów:

1.  Nauczyciel monitoruje pracę uczniów na platformach.

2. Tematy oraz zadania muszą być realizowane przez uczniów na bieżąco, ponieważ codziennie otrzymują nowe zadania z poszczególnych przedmiotów zgodnie z tygodniowym rozkładem  zajęć.

3. Zakres przekazywanych treści i zadań zadawanych do wykonania musi być dostosowany do potrzeb i możliwości ucznia, nie powinien być zbyt obszerny.

4. Wiadomości i zadania od jednego nauczyciela (z jednego przedmiotu) powinny być przekazywane z zachowaniem równomiernego obciążenia ucznia w korelacji z innymi otrzymywanymi zadaniami z pozostałych przedmiotów.

5. Uczniowie korzystają z tych platform edukacyjnych, które zostały im udostępnione przez nauczycieli

6. Uczniowie biorą udział w telekonferencjach z nauczycielem, po wcześniejszym ustaleniu daty                              i godziny dostosowanych do możliwości technicznych i psychofizycznych ucznia.

7. Uczniowie słuchają audycji, oglądają filmy instruktażowe oraz filmy edukacyjne, polecane przez nauczyciela, prezentowane w programach i na stronach internetowych telewizji publicznej            i radiofonii.

8. Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela pracują samodzielnie wykorzystując podręczniki, ćwiczenia, karty pracy, które już posiadają.

9. Uczniowie wykonują zadane prace domowe i odsyłają je nauczycielom.

Ocenianie w ramach zdalnego nauczania:

1. Ocenianie osiągnięć edukacyjnych ucznia z poszczególnych przedmiotów polega na zdalnym rozpoznawaniu przez nauczyciela poziomu i postępów w opanowaniu przez ucznia wiadomości, umiejętności z zakresu wymagań określonych w podstawie programowej, a także poziomu zaangażowania ucznia w zdalny proces edukacyjny.

2. Ocenianie zachowania ucznia polega na rozpoznawaniu przez wychowawcę stopnia respektowania przez ucznia nowych zasad obowiązujących w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkoły w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem                    COVID- 19

3. Ocenianie osiągnięć edukacyjnych i zachowania ucznia ma na celu:

- informowanie ucznia za pomocą najnowszych technologii tj. poczty elektronicznej, komunikatorów, wiadomości sms, mms, oraz telefonicznie o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych i jego zachowaniu.

- udzielanie uczniowi pomocy oraz wskazówek do organizowania samodzielnego procesu nauczania poprzez kontakt telefoniczny, mailowy oraz za pomocą komunikatorów elektronicznych,

- motywowanie ucznia do dalszych postępów w nauce i zachowaniu,

- dostarczanie rodzicom, za pomocą nowoczesnych środków komunikacji, informacji
o wymaganiach, postępach i trudnościach w nauce.