ROZPOCZĘCIE NOWEGO ROKU SZKOLNEGO 2020/21
Drodzy uczniowie, rodzice oraz pracownicy szkoły!!!
Dyrektor Szkoły wraz z Gronem Pedagogicznym
zaprasza uczniów
na inaugurację nowego roku szkolnego 2020/2021
Ze względu na pandemię i ograniczenia sanitarne rozpoczęcie roku będzie miało przebieg następujący:
Na godzinę 8:30 przychodzą uczniowie klas od V do VIII, następnie udają się do wyznaczonych sal na spotkanie z wychowawcami.
O godzinie 9:00 będzie Msza Św. w Kościele dla wszystkich.
Po Mszy Św. przychodzą do szkoły rodzice wraz z dziećmi z oddziału przedszkolnego oraz klasy I.
Uczniowie kl. II, IV wchodzą do budynku szkolnego sami.
Uprzejmie prosimy rodziców młodszych dzieci oraz uczniów o przestrzeganie bezpieczeństwa sanitarnego; zasłonięcie ust i nosa oraz dezynfekcje rąk po wejściu do budynku szkoły.
Co nowego w roku szkolnym 2020/2021?
Wewnętrzne procedury bezpieczeństwa
w Publicznej Szkole Podstawowej w Niedźwiedzy
I. Przyprowadzanie i odbieranie dzieci ze szkoły
II. Środki higieny, reżim sanitarny
III. Organizacja zajęć dydaktycznych i opiekuńczo-wychowawczych
IV. Kontakty rodziców z nauczycielami.
V. Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni
VII. Zasady funkcjonowania żywienia
1. Korzystanie z posiłków odbywa się w miejscach do tego przeznaczonych zapewniających prawidłowe warunki sanitarno-higieniczne, zgodnie z zaleceniami w czasie epidemii. Rekomenduje się spożywanie ich przy stolikach z rówieśnikami z danej klasy. Dania i produkty są podawane przez osobę do tego wyznaczoną/obsługę stołówki.
2. Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby, bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
3. Pracownik kuchni otrzymuje płyny dezynfekujące, utrzymuje wysoką higienę mycia
i dezynfekcji stanowisk pracy, sprzętu kuchennego, naczyń i sztućców.
4. Pracownik stosuje środki ochrony osobistej (m.in. fartuchy , rękawiczki jednorazowe i in.).
5. Przygotowane posiłki wydawane są przez stołówkę uczniom z zachowaniem szczególnych zasad higieny.
6. Wyznaczeni pracownicy sprawują opiekę nad uczniami w czasie przerwy obiadowej.
7. Opiekunowie na stołówce odpowiedzialni są za zachowanie przez uczniów niniejszych procedur i reżimu sanitarnego oraz wytycznych GIS i MZ.
9. Uczniowie po spożyciu posiłku udają się do swojej klasy lub do domu.
10. Pracownicy obsługi, którzy nie sprawują opieki nad uczniami czyszczą blaty stołów i poręcze krzeseł każdorazowo po spożyciu posiłku przez grupę.
11. Naczynia i sztućce myje się ręcznie z dodatkiem detergentu, a następnie wyparza się
w maszynie.
12.W przypadku zwiększonej liczby uczniów korzystających ze stołówki dopuszcza się spożywanie posiłków przez uczniów klas VII-VIII w wyznaczonych do tego salach z zastosowaniem reżimu sanitarnego.
Podstawa prawna:
art.1 pkt 18, art.44 ust.1 pkt 3, art.55 ust.1 pkt 4, art. 68 ust.1 pkt 9, art.86 ust.1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016r. Prawo oświatowe ( Dz.U. z 2017r. poz.59 i 949).
Nazwa innowacji/temat
Imię i nazwisko autora lub
zespołu autorskiego
Imię i nazwisko osoby/osób wdrażających
innowację
Czas trwania innowacji
Rodzaj innowacji pedagogicznej
(właściwe podkreślić)
Osoby objęte działaniami (właściwe podkreślić)
Zajęcia edukacyjne objęte
innowacją (właściwe podkreślić)
Uzasadnienie potrzeby wprowadzenia innowacji
Cele innowacji
Spodziewane efekty
Sposoby ewaluacji
DYŻUR PEDAGOGA
Drodzy Rodzice i Uczniowie!
W tym szczególnie trudnym dla nas Wszystkich okresie-
Pamiętajcie! Nie zostaliście sami z problemami. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek trudności, możecie Państwo i Wy Drodzy Uczniowie liczyć na pomoc i wsparcie pedagoga szkolnego.
Wszelkie zapytania proszę kierować na adres e-mail:
Zapraszam do kontaktu i serdecznie pozdrawiam
Zachęcam również Państwa i Wasze dzieci do odwiedzania zakładki :
Pedagog szkolny
Najważniejsze aspekty współpracy szkoły z rodzicami
w kontekście udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana uczniowi w szkole polega na rozpoznawaniu i zaspokajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ucznia oraz rozpoznawaniu indywidualnych możliwości psychofizycznych ucznia i czynników środowiskowych wpływających na jego funkcjonowanie w szkole, w celu wspierania potencjału rozwojowego ucznia i stwarzania warunków do jego aktywnego i pełnego uczestnictwa w życiu szkoły oraz w środowisku społecznym.
Ważnym aspektem udzielania uczniowi pomocy psychologiczno- pedagogicznej jest współpraca z rodzicami dziecka - na każdym etapie postępowania . Współpraca należy do najtrudniejszych wymiarów relacji międzyludzkich. Jest trudnym obszarem, gdyż wymaga rezygnacji z celów własnych, podrzędnych, na rzecz nadrzędnego. Wszechstronny rozwój dziecka jednak wydaje się celem priorytetowym zarówno szkoły jak i rodziców, dlatego tak istotna staje się efektywna współpraca pomiędzy tymi podmiotami. Współpracę szkoły z rodzicami regulują następujące akty prawne:
► Konwencja o Prawach Dziecka
► Konstytucja Rzeczpospolitej Polski
► Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy
► Ustawa o Systemie Oświaty
► Ramowy Statut Szkoły Publicznej
► Europejska Karta Praw i Obowiązków Rodziców (EPA)
► Powszechna Deklaracja Praw Dziecka
► Karta Praw Rodziny
► Konkordat Między Stolicą Apostolską i Rzeczpospolitą Polską
Przepisy wskazują m.in. na konieczność współdziałania z rodzicami w zakresie organizowania. planowania i udzielania pomocy oraz konieczność uzgodnienia z nimi zasad wzajemnej współpracy. Nakładają na szkołę obowiązek bieżącego przekazywania rodzicom informacji na temat potrzeb dziecka oraz sposobów ich zaspokajania.
Rodzic jest podmiotem upoważnionym do inicjowania pomocy psychologiczno-pedagogicznej (ppp) dla swojego dziecka. Dyrektor szkoły ma obowiązek niezwłocznie poinformować rodziców na piśmie o potrzebie objęcia ucznia pomocą psychologiczno- pedagogiczną oraz o ustalonych dla ucznia formach, sposobach i okresie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej, jak też o wymiarze godzin. Rodzic może, ale nie musi wyrazić zgody na udział dziecka w zaproponowanych formach ppp ( obowiązuje zasada dobrowolności). Współpraca szkoły z rodzicami polega również na udzielaniu rodzicom informacji o efektach udzielanej ppp. Jeżeli pomimo udzielanej uczniowi pomocy psychologiczno-pedagogicznej nie następuje poprawa funkcjonowania ucznia, dyrektor, za zgodą rodziców ucznia, występuje do publicznej poradni z wnioskiem o przeprowadzenie diagnozy i wskazanie sposobu rozwiązania jego problemu.
W przypadku opinii o zindywidualizowanej ścieżce kształcenia na wniosek rodziców ucznia dyrektor ustala, z uwzględnieniem opinii, tygodniowy wymiar godzin zajęć edukacyjnych realizowanych indywidualnie z uczniem, uwzględniając konieczność realizacji przez ucznia podstawy programowej.
Dla uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego:
1)Współpraca nauczycieli z rodzicami dot. realizacji zadań służących zapewnieniu uczniowi posiadającemu orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, m.in.:
• wykonania zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego;
• warunków do nauki, sprzętu specjalistycznego i środków dydaktycznych, odpowiednich ze względu na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne uczniów;
• zajęć specjalistycznych;
• innych zajęć odpowiednich ze względu na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne uczniów;
• integracji uczniów ze środowiskiem rówieśniczym, w tym z uczniami pełnosprawnymi;
• przygotowania uczniów do samodzielności w życiu dorosłym.
2) Rodzice mogą wnioskować lub wyrazić zgodę na udział w spotkaniu zespołu (tworzonego przez nauczycieli i specjalistów prowadzących zajęcia z uczniem) lekarza, psychologa, pedagoga, logopedy lub innego specjalisty.
3) Rodzice mogą wyrazić zgodę na udział innych podmiotów (poza poradnią psychologiczno-pedagogiczną) w dokonywaniu wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania dziecka.
4) Rodzice mogą uczestniczyć w spotkaniach zespołu oraz w opracowaniu i modyfikacji programu oraz dokonywaniu ww. wielospecjalistycznych ocen.
O terminie każdego spotkania zespołu i możliwości uczestniczenia w tym spotkaniu, rodzice muszą być poinformowani pisemnym zawiadomieniem w sposób przyjęty w szkole.
5) Rodzice otrzymują kopię wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania dziecka oraz indywidualnego programu edukacyjno- -terapeutycznego.
Aktywny udział rodziców w planowaniu, organizowaniu i udzielaniu dziecku pomocy psychologiczno- pedagogicznej jest niezmiernie istotny z uwagi na informacje jakich mogą dostarczyć, a które umożliwią pogłębioną ocenę poziomu funkcjonowania dziecka, pozwolą na dobranie odpowiednich form i metod pracy z uczniem. Wymaga to stałych konsultacji z rodzicem danego dziecka i wymiany informacji na temat poczynionych obserwacji. W dłuższej perspektywie dobra współpraca pomiędzy szkołą , a rodzicami zwiększa skuteczność udzielanej ppp. Taki rodzaj kontaktu SZ-R umożliwia lepsze zrozumienie potrzeb dziecka. Współpraca z rodzicami powinna również zakładać kontynuowanie w domu zaplanowanych w szkole działań. Ważnym zadaniem szkoły w zakresie współpracy z rodzicami jest prowadzenie profesjonalnego, a jednocześnie przyjaznego i otwartego dialogu z uczniem i z jego rodzicami, zachęcanie ich do skorzystania z usług specjalistów w szkole, czy poradni, jeżeli pomoc udzielana w szkole okaże się niewystarczająca .
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana rodzicom uczniów polega także na wspieraniu rodziców w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych oraz rozwijaniu ich umiejętności wychowawczych w celu zwiększenia efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów, pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest udzielana rodzicom w formie porad, konsultacji, warsztatów i szkoleń.
Wspieranie dziecka razem przez szkołę i rodziców wymaga budowania w codziennym funkcjonowaniu dobrej wzajemnej relacji rodzica z nauczycielem. Na jakość tej relacji zatem ma wpływ zarówno rodzic, jak i nauczyciel. Dobra relacja polega na gotowości obu stron otwierania się na kontakt, na umiejętności wzajemnego słuchania, na ciągłym, wzajemnym uzupełnianiu się, zrozumieniu i umiejętności komunikowania się.
LITERATURA:
1) Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach
4) Leśniewska K., Puchała E.: Organizacja procesu wspierania uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi: Ministerstwo Edukacji Narodowej Warszawa, 2011.
5) Mucha K. ,, Przepisy prawa, a planowanie, organizacja i prowadzenie pomocy psychologiczno- pedagogicznej dla dzieci i młodzieży”, Ośrodek Rozwoju Edukacji Warszawa, 2018.
6) Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym.
BEZPIECZEŃSTWO W SIECI
Internet oprócz niewątpliwych zalet, niesie za sobą również zagrożenia, z których nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Z sieci korzystają coraz młodsi użytkownicy, którzy skrzętnie ukrywają przed swoimi opiekunami podejmowane przez siebie tam działania. Ich wiedza jest często większa, niż wiedza rodziców. Dzieci są jednaj najbardziej narażone na zagrożenia w sieci takie jak np. nieodpowiednie treści, wyłudzanie danych, złośliwe oprogramowania.
Dlatego niezmiernie ważna jest rozmowa rodzica, dorosłych z dzieckiem i zapoznanie go z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu
Nie podawaj swoich danych osobowych, takich jak: imię, nazwisko, numer telefonu czy adres domowy.
Zadbaj o swój wizerunek. Jeśli publikujesz w sieci swoje zdjęcia, zadbaj, by widzieli je tylko Twoi znajomi. Nie umieszczaj w sieci zdjęć, które mogą Ci zaszkodzić dziś lub za jakiś czas.
W sytuacji, kiedy ktoś lub coś Cię w internecie zaniepokoi lub wystraszy, koniecznie opowiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej. Możesz w takiej sytuacji skontaktować się z Telefonem Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, dzwoniąc pod bezpłatny numer 116 111.
Nigdy nie można w 100% zaufać komuś poznanemu w sieci. Nie spotykaj się z osobami poznanymi w internecie. O propozycjach spotkania od internetowych znajomych informuj rodziców.
Pamiętaj, by traktować innych z szacunkiem. Swoje zdanie wyrażaj, nie obrażając nikogo. Nie reaguj agresją na agresję.
Zbyt długie korzystanie z komputera, tabletu czy smartfona może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i pogorszyć kontakty ze znajomymi.
Nigdy nie podawaj komuś swojego hasła
Chyba, że masz ochotę na to by ktoś grzebał w twojej poczcie, koncie w Naszej Klasie czy innym portalu. I, na przykład, wysyłał głupie wiadomości do wszystkich twoich znajomych. Jako ty.
Nie wierz wszystkiemu co czytasz w sieci !
W sieci jest wiele stron udających normalne serwisy. Jednak, często są one zrobione tylko po to, żeby wyłudzić twój adres e-mail i zalać potem skrzynkę tonami spamu. Bądź ostrożny rejestrując się w niesprawdzonych serwisach.
Nigdy nie używaj webkamery podczas rozmowy z osobą, której nie znasz!
Jeśli nie masz pewności, z kim rozmawiasz na czacie czy GG, nie zgadzaj się na połączenie wideo. A już szczególnie wtedy, jeśli ta osoba sama go nie udostępnia. Czy chcesz rozmawiać z kimś, kto widzi ciebie, nie widząc go? Raczej nie.
Komputer Świat
Pamiętajmy :
Dorośli nie mogą pozostawać bierni i mimo zaufania jakim darzą swoje dzieci, powinni ochronić je przed negatywnym wpływem zagrożeń płynących z internetu.
„Wychowanie bez błędów nie istnieje, nic takiego nie istnieje. I nie tylko nie istnieje, lecz wręcz nie powinno istnieć. Rodzice są ludźmi. popełniają więc błędy i nie wiedzą wszystkiego. Natomiast odpowiedzialni rodzice nie są mitem. Przeciwnie. Dzieci mają prawo do odpowiedzialnych rodziców. Przyznawanie się do błędów albo niewiedzy jest prawidłowym zachowaniem ze strony rodziców. Powinno ono zarazem być uzupełnione przez dążenie do naprawiania błędów oraz poszukiwania odpowiedzialności”.
J.G. Woititz
https://www.youtube.com/watch?v=i1RgumN_KU0
Nadmierna dyscyplina rygor budzą w dziecku poczucie strachu. Dziecko kontrolowane na każdym kroku staje się uległe i przyjmuje postawę podporządkowaną. Zamierzony efekt wydaje się być osiągnięty, ponieważ dziecko nie sprawia problemów wychowawczych. Jednak pozorne posłuszeństwo dziecka nie wynika ze zrozumienia ustalonych zasad, a jest tylko sposobem na uniknięcie kary.
Dziecko, które wyrasta w takim szablonie zachowań, w przyszłości będzie przyjmować postawę uległą wobec każdej osoby, która będzie posiadała silny charakter. Pierwszą reakcją na bodziec dominacji ze strony innych, będzie podporządkowanie się.
Wyręczanie dziecka oraz nadopiekuńczość
Rodzic wykonuje obowiązki za dziecko, zastępuje go w różnego rodzaju działaniach, rozwiązuje za nie problemy,chroniąc je przed wszelkimi zagrożeniami, uniemożliwia mu w ten sposób rozwój samodzielności i czyni go zależnym od siebie, co w kolejnych latach spowoduje jeszcze większą zależność od dorosłego. Dziecko wzrasta w przeświadczeniu,że nie potrafi nic samodzielnie zrobić. w efekcie wpłynie to na jego obniżone poczucie własnej wartości i przyczyni się do kształtowania w sobie wyuczonej bezradności oraz przyjmowania biernej postawy na przyszłość; istnieje duże prawdopodobieństwo, że w życiu dorosłym takie dziecko nie będzie potrafiło poradzić sobie z napotykanymi trudności, a uczucie doznanej porażki będzie dla niego bardzo bolesne.
Hamowanie naturalnej radości życia i ciekawości
Ograniczanie spontaniczności oraz chęci poznawania świata poprzez przerywanie, zakazywanie czy zmianę aktywności dziecka daje mu do zrozumienia, że jego zainteresowania są nieistotne, bezwartościowe i rodzic nie liczy się z jego potrzebami. Próby wyciszenia dziecka, sprawiają, że rodzi się w nim poczucie odrzucenia. im więcej odbiera negatywnych komunikatów dotyczących swojej aktywności, tym bardziej pielęgnuje w sobie poczucie niekochania i braku akceptacji.
Brak zasad i konsekwencji powoduje, że dziecko stopniowo będzie przesuwało granice Dziecko zauważając, że za swoje negatywne zachowania nie ponosi odpowiedzialności zaczyna “wypróbowywać” rodzica w różnych sytuacjach. W procesie wychowawczym przejmuje niejako kontrolę i stopniowo poszerza granice swojej władzy. Świadome rodzicielstwo polega na pozwoleniu, by dziecko poniosło konsekwencje własnego zachowania i decyzji. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu uczy się jakie są granice pomiędzy tym co jest dobre, a co jest złe.
Zgodność obojga rodziców w sprawach wychowawczych jest niezmiernie istotna; jeśli dziecko widzi, że rodzice mają odmienne zdania, a kwestie sporne rozstrzygają między sobą przy dziecku, wówczas ma ono przestrzeń do “manipulowania” obowiązującymi zasadami w korzystny dla siebie sposób; dlatego ważne jest, aby rodzice wcześniej uzgodnili między sobą i określili wszelkie zasady, jakie powinny obowiązywać w domu i poza nim, przy czym wszystkie zawsze powinny być jednocześnie akceptowane przez każdego z nich.
Brak kontroli nad emocjami
Jeśli rodzic w sytuacjach trudnych traci kontrolę nad swoimi emocjami, przekazuje w ten sposób dziecku niewerbalny komunikat, że ono również w taki sposób może poradzić sobie z trudnymi dla siebie emocjami. Niestety może to być przenoszone na grunt szkoły lub przedszkola i tam powodować nieakceptowane społecznie zachowania; Dziecko, które nie nauczy się kontrolowania własnych emocji może być również skazane na brak akceptacji ze strony rówieśników.
Wymagania nieadekwatne do możliwości dziecka wpływają niekorzystnie na jego samoocenę, co powoduje jej obniżenie; budzi w dziecku poczucie winy, że nie jest wystarczająco dość dobre, aby móc sprostać wymaganiom rodzica; w efekcie doznawania wielu niepowodzeń obniża się u niego poczucie własnej wartości, jak również motywacja do działania; Powoduje to fałszywy obraz miłości, którą rozumie jako spełnienie oczekiwań rodziców. Dziecku wydaje się, że kiedy nie sprosta wymaganiom, które zostały mu postawione, zostanie odrzucone.
Czasami zdarza się, że rodzice chcą wyegzekwować dobre zachowanie dziecka poprzez liczne komplementy. Choć początkowo ta metoda może działać, na dłuższą metę jest to jednak wychowanie nieskuteczne. Dziecko w ten sposób uczy się interesowności. W momencie złego zachowania obiecuję być posłuszne, jednak po danej obietnicy powtarza swoje zachowanie obserwując, w jaki sposób osoba dorosła zareaguje. Niestety zbyt często dzieci wychowywane w klimacie zachwytów i pochlebstw (pozbawionych konstruktywnej krytyki), stają się egoistyczne i wykorzystują “za dobre” serce rodzica.
Nadmierne krytykowanie
Jeśli rodzic nie będzie skupiał uwagi na pozytywnych aspektach zachowania dziecka, nie będzie doceniał go i chwalił, a koncentrował się głównie na tym, co złe, wówczas dziecko otrzyma komunikat, że bardziej opłaca się zrobienie czegoś, co rozzłości rodzica, ponieważ tylko wtedy uzyska jego uwagę; dziecko właśnie tym sposobem będzie dążyć do tego, aby chociaż na chwilę zdobyć uwagę rodzica dla siebie, niezależnie od konsekwencji, jakie będzie musiało ponieść.
Bibliografia:
Gurycka A.: Błąd w wychowaniu, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne 1990. Mac Kenzie R., J.: Kiedy pozwolić, kiedy zabronić?, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne 2012.
Łukawska K.: Szczęśliwi rodzice, szczęśliwe dzieci, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne 2011.
Steede K.: 10 błędów popełnianych przez dobrych rodziców, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne 2007.
,, Jak wspierać dzieci podczas epidemii koronawirusa".
Szanowni Rodzice- wychowanie jest sztuką, wymaga licznych poświęceń, wyrzeczeń. Jest dla każdego dużym wyzwaniem , ale jednocześnie daje dużo radości, zwłaszcza jeżeli osiągamy zamierzone efekty. Kształtowanie małej istoty, jej charakteru jest ciężką pracą wymagającą od nas cierpliwości, opanowania i radości bycia z drugim małym człowiekiem . Popełnić błąd jest łatwo, a jego konsekwencje mogą negatywnie wpłynąć na całe, nawet dorosłe życie naszego dziecka.
Czym jest dobre wychowanie?
- Podoba mi się stosunek do dzieci, -gdzie- rodzice starają się być zasadniczy i konsekwentni, ale też potrafią bawić się ze swoimi dziećmi i w pełni wykorzystywać czas, który z nimi spędzają.
Zachęcam do obejrzenia krótkiego filmu:
https://www.youtube.com/watch?v=0Gj9SC75edk
Jak radzić sobie ze złością?
Każdy z nas odczuwa złość i ma problem z jej wyrażaniem. Żeby nauczyć się żyć ze złością należy zrozumieć i dowiedzieć się: czym jest, czemu służy i co zrobić, kiedy złość zaczyna być destrukcyjna. Zapraszam do zapoznania się z artykułem i obejrzenia filmu ,, Trening kontroli złości dla dzieci i młodzieży”.
(M.Ł.)
Złość to emocja, która wiąże się z dużym wzburzeniem i stanowi reakcję między innymi na przekroczenie granicy osobistej, zagrożenie potrzeb lub niepowodzenie. Nie jest to ani dobra ani zła emocja, jest na pewno niezbędna do tego by móc mówić o równowadze emocjonalnej.
Jak wyrażamy złość?
Najczęściej złość wyrażana jest na trzy sposoby:
agresywnie - reakcje związane z atakiem na przykład fizycznym lub słownym, które naruszają granice innych osób;
pasywnie - reakcje polegające a tłumieniu, próbie ignorowania emocji;
asertywnie - reakcja zwykle najskuteczniejsza, polegająca na wyrażeniu złości, odwołaniu się do swoich potrzeb i emocji z szacunkiem do odbiorcy i nienaruszająca jego granic.
Czemu służy złość?
Złość stanowi naturalną odpowiedź na poczucie zagrożenia. To złość w sytuacji kryzysu dodaje nam sił i motywuje do podjęcia walki lub ucieczki.
Zarówno tłumienia, jak i niekontrolowane wybuchy emocji działają destabilizująco na nasz stan psychofizyczny.
Jak ciało reaguje na złość?
Organizm ludzki w trakcie odczuwania złości może reagować w specyficzny sposób.
Pojawiają się: przyspieszony oddech ucisk w gardle; przyspieszone bicie serca; intensywne napięcie mięśni, które może prowadzić do drżenia ciała; zwiększona wrażliwość na bodźce, czujność i tendencja do wyszukiwania sygnałów potencjalnego zagrożenia; reakcja przewodu pokarmowego np.: wrażenie ucisku w żołądku, postawa świadcząca o gotowości do nawiązania walki lub ucieczki.
POLECAM KRÓTKI FILM UKAZUJĄCY PROSTE SPOSOBY REDUKCJI NAPIĘCIA I OPANOWANIA ZŁOŚCI .
https://youtu.be/B1WeErymyYE Trening kontroli złości dla dzieci i młodzieży- materiał edukacyjny
.
Co zrobić, kiedy złość zaczyna być destrukcyjna? Kiedy zauważysz, że złość zaczyna niszczyć Twoje życie, albo zaczynasz reagować agresywnie warto zastosować kilka technik:
Podejmij działania, które pomogą rozładować nadmierne napięcie emocjonalne związane ze złością. - aktywność fizyczna - regularnie uprawiaj sport,
- znajdź bezpieczne miejsce, gdzie można swobodnie pokrzyczeć, czy popłakać.
Proste sposoby, takie jak podarcie gazety lub napisanie listu o tym, co i dlaczego nas złości, mogą być wstępem do poznawania i oswajania irytacji lub gniewu.
Spróbuj się wyciszyć. Warto zwolnić nieco tempo życia i przyjrzeć się swojej złości. Zachęcam do wypróbowania prostej techniki: połóż się lub usiądź wygodnie, wyrównaj oddech i sprawdź, co się dzieje z twoim ciałem, gdzie dokładnie czujesz złość. Sprawdź, czy przyspiesza bicie twojego serca, a może pojawia się ucisk lub ból w jakimś miejscu. To może być pomocne zwłaszcza w sytuacjach, gdy masz kłopot z nazywaniem tego, co czujesz lub rozróżnianiem własnych emocji.
Wypróbuj techniki relaksacyjne. Możliwości jest wiele: ćwiczenia oddechowe, treningi autogenne, polegające na napinaniu po kolei wszystkich partii mięśni, medytacje lub techniki uważności.
Popracuj nad komunikacją. Umiejętność mówienia o swoich emocjach, potrzebach i oczekiwaniach zwiększa szanse na świadome odczuwanie złości i radzenie sobie z nią.
Trening zastępowania agresji. Czyli oferta dla osób, u których ekspresja złości skutkuje agresywnym zachowaniem. Metoda ta wzmacnia umiejętność kontroli własnej impulsywności i rozwija zachowania prospołeczne
Psychoterapia. Kiedy samodzielne próby pracy ze swoją złością nie przynoszą oczekiwanych efektów, warto rozważyć głębszą formę pracy nad sobą, czyli terapię. Regularna praca z terapeutą, może poprawić funkcjonowanie emocjonalne, relacje społeczne oraz jakość codziennego życia.
Przy opracowaniu wykorzystano artykuł
,, Złość: czym jest i jak sobie z nią radzić?” psycholog Patrycji Szeląg-Jarosz.
Nowe wyzwania w trudnym czasie
Od kilu tygodni mierzymy się z nowymi wyzwaniami w zupełnie zmienionej epidemią rzeczywistości. Do tej pory nauczeni byliśmy życia w ruchu, w kontakcie z drugim człowiekiem – praca, dom, zakupy, znajomi. Nagle w kilka dni zostaliśmy zamknięci w domach. Część z nas zdalnie wykonuje swoją pracę. Dla własnego bezpieczeństwa nie wychodzimy z domu, jedynie do sklepu, lekarza, apteki.
W obawie przed chorobą, sfrustrowani zupełną zmianą trybu życia- musimy przyzwyczaić się do nowych realiów. Nie zawsze potrafimy sobie poradzić z kumulującymi się w nas emocjami, nowymi obowiązkami, które na nas spadły w ostatnim czasie, a także obawą o własne zdrowie
i życie . Zdalna nauka naszych dzieci, z którą do tej pory nie mieliśmy do czynienia na tak dużą skalę, także rodzi w nas obawy. Cóż, musimy przeczekać, mając w świadomości, że wszystko przeminie i dobrze się skończy, chociaż nie wiadomo jak długo będzie trwało.
Teraz musimy zastanowić się nad korzyściami które irracjonalnie wynikają z tej sytuacji – czas którego nigdy nie mieliśmy dla siebie, jako rodzina, bo w biegu, bo praca – teraz możemy go spędzić razem, tak abyśmy pomimo strachu jaki w tej chwili czujemy, pamiętali również miły, wspólnie spędzony czas. Dlatego dla dobrej atmosfery musimy się troszczyć przede wszystkim
o siebie i utrzymanie dobrych relacji w rodzinie pamiętając, że dla wszystkich jest to nowa sytuacja.
Starajmy się zagwarantować sobie w ciągu dnia chwile relaksu. Stworzyć dla siebie bezpieczną strefę, w której spędzimy czas, tak jak lubimy. Nasz spokój wpłynie pozytywnie na pozostałych domowników .
Wspólne rodzinne spędzanie czasu jest fundamentem wzajemnych więzi w rodzinie.
Sukces tkwi w dobrej organizacji dnia – w racjonalnym rozłożeniu pracy i odpoczynku. Konsekwentne przestrzeganie pewnych ustalonych reguł, przy jednoczesnym okazywaniu sobie miłości, uczuć i akceptacji - w taki sposób na jaki nie mieliśmy do tej pory czasu.
Jest to niewątpliwie okres, kiedy możemy włączyć wszystkich domowników do wspólnych prac. Zadbajmy o zbudowanie mocniejszych więzi rodzinnych i podejmowanie wspólnie wyzwań
i aktywności dla wzmocnienia wzajemnych relacji . Stwórzmy dzieciom możliwości do rozwijania własnych pasji ( umożliwmy eksperymenty w kuchni, garażu- warsztacie)
Pamiętajmy atrakcyjny sposób spędzenia czasu z rodzicami to najprostsze czynności takie jak :
Pamiętajmy okazujmy sobie wsparcie i pozwólmy wyrazić trudne emocje, zwłaszcza w tym trudnym dla wszystkich czasie.
Uczniowie klasy 8!
Moi Drodzy, jesteście w bardzo ważnym okresie swojego życia. Musicie już wkrótce podjąć najważniejszą decyzję w życiu. Warto, więc zrobić to najlepiej jak potraficie -pamiętając o tym, że za kilka miesięcy, lat sprawdzicie osobiście, na ile Wasz wybór był przemyślany i świadomy. Chciałabym Wam ułatwić podjęcie tej decyzji, dlatego zapoznajcie się z poniższymi linkami, gdzie znajdziecie:
oraz garść wiadomości stanowiących podsumowanie naszej dotychczasowej pracy na zajęciach doradztwa zawodowego.
(M. Ł)
1. Opisy zawodów:
https://doradztwo.ore.edu.pl/e-gazetki-o-zawodach/
https://mapakarier.org/
https://barometrzawodow.pl
https://doradztwo.ore.edu.pl/wybieram-zawod/
http://www.koweziu.edu.pl/wybor-zawodu
2. Informacje o szkołach ponadpodstawowych :
Szkoły ponadpodstawowe w powiecie brzeskim
http://www.edukacja.powiatbrzeski.pl/
Szkoły ponadpodstawowe w Bochni
https://bip.malopolska.pl/spbochnia,m,333281,rekrutacja-do-szkol-ponadpodstawowych.html
Szkoły ponadpodstawowe w Tarnowie:
https://waszaedukacja.pl/ponadgimnazjalne/malopolskie/tarnow
Informacje potrzebne Ci przy w planowaniu kariery edukacyjno-zawodowej:
zdolności, zainteresowań, mocnych i słabych stron, umiejętności, a także uznawanych wartości i potrzeb)
Karierę pozytywną gwarantują:
Kariera negatywna wynika z :
1. nieznajomości siebie oraz swoich zainteresowań, uzdolnień i umiejętności,
2. zaprzestania rozwijania swoich zainteresowań i pasji,
3. braku umiejętności wyznaczania celów oraz planowania kariery edukacyjno- zawodowej,
4. niekorzystania z pomocy i wsparcia doradcy zawodowego oraz rodziców,
5. nieprzemyślenia wybór ścieżki edukacyjnej i zawodowej,
6. braku aktywności edukacyjnej,
7. nieznajomości trendów oraz sytuacji na rynku pracy,
8. nieznajomości metod szukania pracy oraz nieefektywnego poszukiwania zatrudnienia,
9. braku aktywności zawodowej,
10. biernej postawa wobec życia,
Konsultacje w szkole
1. Od 25 maja br. umożliwiamy konsultacje dla uczniów klasy VIII szkoły podstawowej.
2. Od 1 czerwca br. umożliwiamy konsultacje dla pozostałych uczniów klas IV-VIII.
3. Szkoła przy organizacji konsultacji uwzględnia wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia.
4. Z zajęć w formie konsultacji w szkole mogą korzystać uczniowie zdrowi, bez objawów choroby zakaźnej.
5. Z konsultacji przede wszystkim korzystają uczniowie klasy VIII (przed egzaminem) oraz uczniowie zagrożeni oceną niedostateczną bądź wymagający takich spotkań.
6. O terminach konsultacji uczniowie zostaną powiadomieni indywidualnie.
Procedury przychodzenia i przestrzegania bezpieczeństwa w szkole:
- uczniowie wchodzą na teren szkoły pojedynczo z zachowanie dystansu 2 m.
- uczniowie wchodząc do szkoły mają zakryte usta i nos, po wejściu dezynfekują dłonie
- na konsultacjach w klasach mogą przebywać uczniowie uwzględniając zasady: 4 m2 na osobę, 2 m dystansu społecznego pomiędzy osobami i 1,5 m odstępu pomiędzy stolikami w sali podczas konsultacji.
- nie wchodzimy do pomieszczenia biblioteki szkolnej, książki do zwrotu wkładamy przy bibliotekarzu do przygotowanego pudełka (tam pozostają w kwarantannie przez 7 dni) zachowując dystans 2m. pozostałe zasady korzystania z zasobów biblioteki szkolnej oraz godziny jej otwarcia ustali nauczyciel-bibliotekarz.
- do szatni wchodzimy pojedynczo, zachowujemy w szkole, na korytarzach, w pomieszczeniach sanitarnych bezpieczny dystans.
- uczniowie mają stałą salę na konsultacje dla tej samej grupy.
Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni w szkole
- Przy wejściu głównym umieszczono numery telefonów do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału ratunkowego szpitala i służb medycznych, z którymi należy się kontaktować w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.
- Przy wejściem do budynku szkoły umożliwia się skorzystanie z płynu dezynfekującego do rąk oraz zamieszcza informację o sposobie jego użycia oraz obowiązku dezynfekowaniu rąk przez wszystkie osoby wchodzące do szkoły.
- Wszystkie osoby wchodzące do szkoły mają obowiązek dezynfekowania dłoni, zakrywania ust i nosa oraz nieprzekraczania obowiązujących stref przebywania.
- Należy pamiętać o częstym myciu rak wodą z mydłem po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety.
- Rekomenduje się monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników.
- W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych wywieszone są plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje.
- Zapewnia się bieżącą dezynfekcję toalet.
- Wyjaśnij uczniom, jakie zasady bezpieczeństwa obecnie obowiązują w szkole i dlaczego zostały wprowadzone.
- Zorganizuj konsultacje indywidualne oraz grupowe z uwzględnieniem odległości pomiędzy stanowiskami nauki min.1,5 m (1 uczeń – 1 stolik).
- W miarę możliwości dopilnuj, aby uczniowie nie pożyczali sobie przyborów
i podręczników.
- Wietrz salę, w której organizujesz konsultacje, co najmniej raz na godzinę.
- Zwracaj uwagę, aby uczniowie często i regularnie myli ręce.
- Unikaj organizowania większych skupisk uczniów w jednym pomieszczeniu, w tym ustal bezpieczną zasadę korzystania przez grupę z szatni po zakończeniu zajęć.
- Otrzymujesz możliwość konsultacji indywidualnych lub grupowych. Zapoznaj się z ich harmonogramem.
- Nie umawiaj się na konsultacje, jeżeli jesteś chory lub w Twoim domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji. Wówczas wszyscy musicie pozostać w domu oraz stosować się do zaleceń służb sanitarnych i lekarza.
- Jeżeli umówiłeś się na konsultacje, a nie możesz przyjść, zgłoś ten fakt odpowiednio wcześniej – nauczyciel będzie mógł zaprosić w zastępstwie innego ucznia.
- Zabieraj do szkoły własny zestaw podręczników i przyborów. W szkole nie będziesz mógł ich pożyczać od innych uczniów.
- W drodze do i ze szkoły korzystaj z osłony na usta i nos oraz zachowuj dystans społeczny.
- Przed wejściem do szkoły obowiązkowo zdezynfekuj ręce, a jeżeli masz przeciwwskazania zdrowotne do stosowania środków do dezynfekcji natychmiast umyj ręce.
- Z szatni korzystaj według zasad ustalonych przez dyrektora szkoły.
- Bezwzględnie stosuj zasady higieny: często myj ręce wodą z mydłem i nie podawaj ręki na powitanie, zachowuj dystans, a także unikaj dotykania oczu, nosa i ust.
- Zwracaj uwagę na odpowiedni sposób zasłania twarzy podczas kichania czy kasłania. Stosownie zwracaj uwagę innym w tym zakresie.
- Unikaj większych skupisk uczniów, zachowuj dystans przebywając na korytarzu, w toalecie, innych pomieszczeniach wspólnych oraz na terenie szkoły.
- Jeżeli korzystasz z biblioteki szkolnej, wcześniej zapoznaj się ze szczegółowymi zasadami wypożyczania książek .
Załącznik nr1 do Statutu Publicznej Szkoły Podstawowej
im. Jana Dudka w Niedźwiedzy
Rozdział VI
Szczegółowe warunki i sposób wewnątrzszkolnego oceniania
z uwzględnieniem kształcenia na odległość
§ 43
1. Ocenianiu podlegają:
1) osiągnięcia edukacyjne ucznia;
2) zachowanie ucznia, a w szczególności:
a) systematyczność w kontaktach zdalnych między uczniem a nauczycielem,
b) punktualność, terminowość wysyłania prac
c) wywiązywanie się z obowiązków podczas zdalnej pracy ucznia,
d) samodzielność wykonywania
2. Ocenianie wewnątrzszkolne osiągnięć edukacyjnych ucznia szkoły polega na rozpoznawaniu przez nauczycieli poziomu i postępów w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do wymagań edukacyjnych wynikających z podstawy programowej i realizowanych w szkole programów nauczania, uwzględniających tę podstawę.
3. Oceny bieżące, śródroczne, roczne i końcowe oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych
i dodatkowych zajęć edukacyjnych, a także śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne
zachowania dla ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego
wydane ze względu na upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym
są ocenami opisowymi.
4. Ocenianie zachowania ucznia polega na rozpoznawaniu przez wychowawcę klasy, nauczycieli oraz uczniów danej klasy stopnia respektowania przez ucznia zasad współżycia społecznego i norm etycznych oraz obowiązków ucznia określonych w statucie szkoły.
5. Zadaniem wewnątrzszkolnego systemu oceniania jest zapewnienie rzetelnego, jawnego i obiektywnego oceniania wspierającego rozwój ucznia, uwzględniającego jego indywidualne cechy psychofizyczne oraz pełniącego funkcję informacyjną, diagnostyczną i motywacyjną.
6. Ocenianie wewnątrzszkolne ma na celu:
1) informowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych i jego zachowaniu oraz o postępach w tym zakresie;
2) udzielanie uczniowi pomocy w samodzielnym planowaniu swojego rozwoju;
3) motywowanie ucznia do dalszych postępów w nauce i zachowaniu;
4) dostarczenie rodzicom i nauczycielom informacji o postępach, trudnościach w nauce, zachowaniu oraz specjalnych uzdolnieniach ucznia;
5) umożliwienie nauczycielom doskonalenia organizacji i metod pracy dydaktyczno – wychowawczej;
6) udzielenie uczniowi pomocy w nauce poprzez przekazanie uczniowi informacji o tym, co zrobił dobrze i jak powinien dalej się uczyć.
7. Ocenianie wewnątrzszkolne obejmuje:
1) formułowanie przez nauczycieli wymagań edukacyjnych niezbędnych do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych;
2) ustalanie kryteriów oceniania zachowania;
3) ocenianie bieżące i ustalanie śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz śródrocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania według skali w formach przyjętych w szkole;
4) przeprowadzanie egzaminów klasyfikacyjnych;
5) ustalanie rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania, według skali, o której mowa w odrębnych przepisach;
6) ustalanie warunków i trybu uzyskania wyższych niż przewidywane rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania;
7) ustalanie warunków i sposobu przekazywania rodzicom (prawnym opiekunom) informacji o postępach i trudnościach ucznia w nauce.
§ 44
1.Nauczyciele na początku każdego roku szkolnego informują uczniów oraz rodziców o:
1) wymaganiach edukacyjnych niezbędnych do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych, wynikających z realizowanego przez siebie programu nauczania;
2) sposobach sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów;
3) warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych.
2. Wychowawca klasy na początku każdego roku szkolnego informuje uczniów oraz ich rodziców o:
1) warunkach i sposobie oraz kryteriach oceniania zachowania;
2) warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania;
3) skutkach ustalenia uczniowi nagannej rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.
3. Oceny są jawne dla ucznia i jego rodziców (prawnych opiekunów).
4. Na wniosek ucznia lub jego rodziców sprawdzone i ocenione pisemne prace kontrolne oraz inna dokumentacja dotycząca oceniania są udostępniane do wglądu uczniowi lub jego rodzicom.
5. Nauczyciel jest obowiązany, na podstawie opinii publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej, dostosować wymagania edukacyjne, do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia i odchylenia rozwojowe lub specyficzne trudności w uczeniu się, uniemożliwiające sprostanie tym wymaganiom.
6. Dostosowanie wymagań edukacyjnych do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia, u którego stwierdzono specyficzne trudności w uczeniu się, uniemożliwiające sprostanie tym wymaganiom, następuje także na podstawie opinii niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym niepublicznej poradni specjalistycznej, o której mowa w art. 71b ust. 3b ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.
7. Przy ustalaniu oceny z wychowania fizycznego, techniki, plastyki, muzyki i zajęć artystycznych należy w szczególności brać pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć, a w przypadku wychowania fizycznego również systematyczność udziału w zajęciach oraz aktywność ucznia w działaniach na rzecz sportu szkolnego i kultury fizycznej.
8. Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z wykonywania ćwiczeń fizycznych na zajęciach wychowania fizycznego, zajęciach komputerowych, informatyce na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach uczestniczenia ucznia, w tych zajęciach, wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii.
9. Jeżeli okres zwolnienia ucznia z zajęć wychowania fizycznego, zajęć komputerowych, informatyki uniemożliwia ustalenie śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony” albo „zwolniona”.
10. Dyrektor szkoły na wniosek rodziców oraz na podstawie opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, zwalnia ucznia z wadą słuchu lub głęboką dysleksją rozwojową z nauki drugiego języka obcego. Zwolnienie może dotyczyć części lub okresu kształcenia w szkole.
11. W przypadku zwolnienia ucznia z nauki drugiego języka obcego w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony” albo „zwolniona”.
§ 45
1.W klasach I – III obowiązuje ocena opisowa, a poziom osiągnięć ucznia zapisuje się w dzienniku lekcyjnym. W czasie zdalnej nauki do podręcznych dzienników prowadzonych przez nauczycieli oraz dopuszczonych do użytku przez dyrektora szkoły.
2.Roczna opisowa ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych uwzględnia poziom opanowania przez ucznia wiadomości i umiejętności z zakresu wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla I etapu edukacyjnego oraz wskazuje potrzeby rozwojowe i edukacyjne ucznia związane z przezwyciężaniem trudności w nauce lub rozwijaniem uzdolnień. Dotyczy ona wszystkich przedmiotów z wyjątkiem religii.
3.W klasach I – III dopuszcza się stosowanie równocześnie z oceną opisową oceny bieżącej wyrażonej stopniem w skali 1 – 6:
1) wiadomości i umiejętności opanowane w stopniu wykraczającym (rozszerzonym) – 6
2) wiadomości i umiejętności opanowane w stopniu bardzo dobrym – 5
3) wiadomości i umiejętności opanowane w stopniu dobrym – 4
4) wiadomości i umiejętności opanowane w stopniu podstawowym – 3
5) wiadomości i umiejętności opanowane w stopniu koniecznym – 2
6) wiadomości i umiejętności opanowane w stopniu niewystarczającym – 1
4. Ocena z religii w klasach I – III wyrażona jest stopniem według skali dla klas IV – VIII.
5. Dopuszcza się stosowanie oceny z języka obcego w klasach I – III wyrażonej stopniem w skali 1- 6 według skali dla klas IV – VIII.
6. Uczniowie klasy IV nie otrzymują ocen niedostatecznych w pierwszych trzech tygodniach nauki.
7. Dla klas IV – VIII obowiązuje ocena wyrażona stopniem w skali 1 – 6 w dwóch poziomach wymagań podstawowym i ponadpodstawowym:
1) stopień celujący, skrót „cel” – 6;
2) stopień bardzo dobry, skrót „bdb”– 5;
3) stopień dobry, skrót „db”– 4;
4) stopień dostateczny, skrót „dst” – 3;
5) stopień dopuszczający, skrót „dop”– 2;
6) stopień niedostateczny, skrót „ndst”– 1.
8. Przy ocenianiu bieżącym dopuszcza się stosowanie znaków plus „+” i minus „ –” wyłącznie prze ocenie.
9. Ocenianie osiągnięć edukacyjnych uczniów odbywa się w ramach poszczególnych zajęć w formie ocen cząstkowych wystawianych systematycznie i na bieżąco.
10. Oceny cząstkowe powinny być wystawiane za różne, zależne od specyfiki przedmiotu, formy aktywności ucznia, a ich wartość powinna być zróżnicowana w zależności od przedmiotu i wartości sprawdzanej wiedzy.
11. Oceny ustalone za różne formy aktywności uczeń ma możliwość poprawienia z wyjątkiem oceny bardzo dobrej. O formie i terminie decyduje nauczyciel uczący danego przedmiotu.
12. Oceny osiągnięć dokonuje się na podstawie:
1) wypowiedzi ustnych – uczeń może być nieprzygotowany raz w semestrze bez podania przyczyny. Fakt ten zgłasza przed zajęciami, co zostaje odnotowane w dzienniku w postaci kropki; (na dostępnych komunikatorach lub pracy na grupach podczas zdalnego nauczania)
2) sprawdzianów (udostepnionych przez nauczyciela uczacego na platformach, emailem lub poprzez dostępne komunikatory elektroniczne), które obejmują większe partie materiału, a ocena wystawiona na ich podstawie ma znaczący wpływ na ocenę półroczną/roczną:
a) sprawdzian musi być zapowiedziany i odnotowany w dzienniku z tygodniowym wyprzedzeniem - w ciągu jednego dnia może odbyć się tylko 1 sprawdzian, a w ciągu tygodnia nie więcej niż 2,
b) w przypadku gdy 50% uczniów otrzyma ze sprawdzianu ocenę niedostateczną lub dopuszczającą, należy go powtórzyć w ustalonym z uczniami terminie po powtórnym utrwaleniu wymaganego zakresu materiału,
c) ocenę niedostateczną ze sprawdzianu uczeń ma prawo poprawić w ustalonym z nauczycielem terminie nie krótszym niż 7 dni i nie dłuższym niż 14 dni, a poprawiona ocena jest oceną ostateczną,
d) z wynikiem sprawdzianu należy zapoznać ucznia nie później niż w ciągu 2 tygodni od daty jego przeprowadzenia,
e) sprawdziany przechowuje nauczyciel danego przedmiotu dwa tygodnie po zakończeniu rocznych zajęć dydaktyczno – wychowawczych,
f) uczeń, który z powodu nieobecności nie pisał sprawdzianu, przystępuje do niego w innym ustalonym z nauczycielem terminie,
g) na ocenę ze sprawdzianu, z wyłączeniem języków: polskiego i angielskiego, nie mają wpływu błędy językowe i ortograficzne.
3) kartkówek,kart pracy przesłanych uczniowi, kontroli pisemnych obejmujących materiał z ostatnich maksymalnie trzech lekcji:
a) kartkówka nie musi być zapowiedziana,
b) poprawione i ocenione kartkówki należy zwrócić uczniowi nie później niż po upływie 7 dni od ich napisania,
c) na ocenę z kartkówki z wyłączeniem języków nie mają wpływu błędy językowe i ortograficzne,
d) ocen z kartkówki uczeń nie poprawia.
4) prac domowych, w kształceniu zdalnym szczególnie wykonanych samodzielnie oraz w wyznaczonym przez nauczyciela czasie
5) aktywności, podczas pracy na grupach, udziału w konkursach i inne.
13. Sprawdziany uczeń i jego rodzice otrzymują do wglądu na zasadach:
1) uczeń ma obowiązek pokazać sprawdzian rodzicom (opiekunom);
2) rodzic (opiekun) ma obowiązek podpisać sprawdzian, a w czasie zdalnej nauki rodzic jest informowany na bieżąco o wyniku sprawdzianu bez podpisania
3) w przypadku braku podpisu rodzica (opiekuna) lub braku zwrotu pracy, uczeń nie otrzymuje kolejnych sprawdzianów do domu, a ocena zostaje wpisana do zeszytu przedmiotowego ucznia (nie dotyczy kształcenia na odległość)
14. Oceny ze sprawdzianów wpisywane są w dzienniku lekcyjnym w kolorze czerwonym, pozostałe oceny kolorem niebieskim lub czarnym.
15. Na okres ferii i przerw świątecznych nauczyciele nie zadają prac domowych.
§ 46
1. Ustala się ogólne wymagania edukacyjne na poszczególne oceny:
1) celujący otrzymuje uczeń, który, spełnia wszystkie wymagania zawarte w kryteriach na stopień bardzo dobry i ponadto:
a) twórczo i samodzielnie rozwija własne uzdolnienia i zainteresowania,
b) bierze udział w konkursach, olimpiadach przedmiotowych, zawodach sportowych i uzyskuje wysokie lokaty;
c) proponuje rozwiązania oryginalne,
d) cechuje się dojrzałością myślenia, potrafi ustosunkować się do rzeczywistości.
2) bardzo dobry otrzymuje uczeń, który:
a) opanował pełny zakres wiedzy i umiejętności określony programem nauczania przedmiotu w danej klasie,
b) potrafi zastosować posiadaną wiedzę do samodzielnego rozwiązywania zadań i problemów w sytuacjach nietypowych,
c) potrafi uogólniać i rozumieć związki między treściami programowymi,
d) posługuje się obowiązującą w danym przedmiocie terminologią, zachowując poprawność językową.
3) dobry otrzymuje uczeń, który:
a) opanował wiadomości i umiejętności przekraczające wymagania podstawowe określone programem nauczania, poprawnie i samodzielnie rozwiązuje typowe zadania teoretyczne i praktyczne,
b) ujmuje za pomocą właściwej dla danego przedmiotu terminologii podstawowe pojęcia i prawa w sposób klarowny i zwięzły.
4) dostateczny otrzymuje uczeń, który:
a) opanował jedynie w podstawowym zakresie wiadomości i umiejętności przewidziane
w realizowanym przez nauczyciela programie nauczania, co może oznaczać jego kłopoty przy poznawaniu kolejnych, trudniejszych treści kształcenia w ramach danego przedmiotu,
b) rozwiązuje samodzielnie typowe zadania teoretyczne lub praktyczne o średnim stopniu trudności.
5) dopuszczający otrzymuje uczeń, który:
a)ma braki w opanowaniu podstaw programowych, ale nie przekreślają one możliwości uzyskania przez ucznia podstawowej wiedzy z danego przedmiotu w ciągu dalszej nauki,
b)rozwiązuje samodzielnie lub przy pomocy nauczyciela zadania o niewielkim stopniu trudności,
6) niedostateczny otrzymuje uczeń, który:
a) nie opanował wiadomości i umiejętności określonych w podstawach programowych przedmiotu nauczania w danej klasie, a braki w wiadomościach i umiejętnościach uniemożliwiają dalsze zdobywanie wiedzy z danego przedmiotu,
b) nawet przy pomocy nauczyciela nie jest w stanie rozwiązać zagadnienia o elementarnym stopniu trudności.
2. Szczegółowe, przedmiotowe kryteria oceniania ustala nauczyciel danego przedmiotu.
§ 47
1. Wewnątrzszkolne ocenianie zachowania ucznia polega na formułowaniu opinii na temat jego funkcjonowania w społeczności szkolnej ze szczególnym respektowaniem ogólnie przyjętych norm etycznych, zasad współżycia społecznego oraz zasad ujętych w misji i wizji szkoły. W czasie nauki zdalnej polega na wywiązywaniu się z umów z nauczycielem uczącym.
2. Informację o zasadach oceniania zachowania wychowawca klasy przekazuje uczniom i rodzicom corocznie do końca września.
3. Śródroczna i roczna ocena klasyfikacyjna z zachowania uwzględnia w szczególności:
4.Śródroczną oraz roczną oceną klasyfikacyjną zachowania w klasach I - III jest ocena opisowa.
5.Śródroczną oraz roczną oceną klasyfikacyjną zachowania w klasach IV - VI ustala się według skali:
§ 48
1. Przy ocenie zachowania w klasach I – III uwzględnia się następujące treści:
1) wywiązywanie się z obowiązków ucznia;
2) przygotowanie się do zajęć;
3) każdorazowe usprawiedliwianie nieobecności i spóźnień;
4) punktualność;
5) dbałość o zdrowie i bezpieczeństwo, w tym:
a) przestrzeganie regulaminów szkolnych,
b) przestrzeganie zasad bezpieczeństwa na drodze i wycieczce,
c) eliminowanie przemocy fizycznej i psychicznej,
d) nieuleganie nałogom,
e) udzielanie pomocy innym w zakresie swoich możliwości,
f) dbałość o higienę osobistą.
6) dbałość o kulturę osobistą, w tym:
- wzorowej – 0 spóźnień
- bardzo dobrej – 2 spóźnienia w półroczu
- dobrej – 4 spóźnienia w półroczu
- poprawnej – 6 spóźnień w półroczu
- nieodpowiedniej – więcej niż 6 spóźnień w półroczu
- poprawnej – 2 godzinę nieusprawiedliwioną
- nieodpowiedniej – 4 godziny nieusprawiedliwione
§ 49
1. Oceny zachowania dokonuje się raz w miesiącu.
2. Wychowawca wystawia uczniowi w dzienniku lekcyjnym miesięczną ocenę zachowania na podstawie treści oceny z uwzględnieniem :
1) analizy dokumentacji - godziny nieusprawiedliwione i spóźnienia, uwagi pozytywne i negatywne;
2) opinii rówieśników;
3) spostrzeżeń pracowników szkoły;
4) samooceny ucznia;
5) własnych obserwacji.
3. Rocznej/śródrocznej oceny zachowania dokonuje wychowawca na podstawie miesięcznych ocen cząstkowych.
4. Ocena roczna jest wynikiem zachowania uczniów w I i II półroczu roku szkolnego.
5. W przypadku wyjątkowo drastycznych wykroczeń jak kradzież, elementarne naruszenie norm prawnych i obyczajowych, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej można uczniowi wystawić ocenę naganną, nawet wtedy, gdyby był pod innym względem wzorowy.
6. Rada pedagogiczna może podjąć uchwałę o niepromowaniu do klasy programowo wyższej lub nieukończenia szkoły przez ucznia, któremu w danej szkole co najmniej dwa razy z rzędu ustalono naganną roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania.
7. Oceny klasyfikacyjne zachowania nie mają wpływu na oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych oraz na promocję do klasy programowo wyższej lub ukończenie szkoły.
8. Ocena zachowania może być zmieniona na zasadach i w trybie określonym w rozporządzeniu oraz w statucie.
9. Przy ustalaniu oceny klasyfikacyjnej zachowania ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia lub odchylenia rozwojowe, należy uwzględnić wpływ stwierdzonych zaburzeń lub odchyleń na jego zachowanie na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego albo indywidualnego nauczania lub opinii publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej.
10. W szkole ustala się następujące kryteria oceny zachowania;
1) ocenę wzorową otrzymuje uczeń, który:
a) zawsze kontroluje swoje emocje,
b) nigdy nie przeszkadza w prowadzeniu lekcji,
c) jest zawsze punktualny,
d) grzecznie odnosi się do pracowników szkoły i kolegów,
e) wzorowo zachowuje się na wycieczkach, przedstawieniach, akademiach
i przerwach międzylekcyjnych,
f) nigdy nie używa wulgaryzmów,
g) dba o schludny wygląd i swoje zdrowie,
h) z własnej inicjatywy bierze udział w konkursach i zawodach,
i) zawsze zmienia obuwie, ma strój galowy,
j) przynosi wszystkie potrzebne przybory,
k) chętnie pomaga innym w nauce,
l) szanuje mienie szkolne,
ł) wykazuje inicjatywę w pracach na rzecz szkoły i klasy.
2) ocenę bardzo dobrą otrzymuje uczeń, który:
a) wyróżnia się kulturą osobistą,
b) nigdy nie przeszkadza na lekcjach,
c) nie spóźnia się,
d) grzecznie rozmawia z pracownikami szkoły i kolegami,
e) bardzo dobrze zachowuje się na wycieczkach, przedstawieniach, akademiach
i przerwach międzylekcyjnych,
f) nie używa wulgaryzmów,
g) dba o estetyczny wygląd,
h) bierze udział w konkursach i zawodach,
i) zmienia obuwie, ma strój galowy,
j) ma potrzebne przybory,
k) chętnie pomaga słabszym w nauce,
l) szanuje mienie szkolne,
ł) udziela się w pracach na rzecz szkoły i klasy.
3) ocenę dobrą otrzymuje uczeń, który:
a) zachowuje się kulturalnie,
b) wykonuje polecenia nauczyciela,
c) nie spóźnia się,
d) grzecznie rozmawia z pracownikami szkoły i kolegami,
e) właściwie zachowuje się na wycieczkach, przedstawieniach, akademiach
i przerwach międzylekcyjnych,
f) nie używa wulgarnego słownictwa,
g) nie ulega nałogom,
h) ma potrzebne przybory, ale niekiedy zapomina przynieść,
i) ma zamienne obuwie, ma strój galowy, ale czasami nie zmienia,
j) stara się pomagać słabszym,
k) szanuje mienie szkolne,
l) włącza się w prace na rzecz szkoły i klasy.
4) ocenę poprawną otrzymuje uczeń, który:
a) na ogół zachowuje się kulturalnie wobec dorosłych i kolegów,
b) nie zawsze wykonuje polecenia nauczyciela,
c) niekiedy spóźnia się,
d) czasami jego zachowanie budzi zastrzeżenia,
e) nie zawsze właściwie zachowuje się na wycieczkach, przedstawieniach, akademiach
i przerwach międzylekcyjnych,
f) zdarza się używać wulgarnego słownictwa,
g) czasami przeszkadza w prowadzeniu lekcji,
h) często nie przynosi przyborów,
i) często nie zmienia obuwia, nie dba o schludny wygląd,
j) nie zawsze zachowuje się właściwie w stosunku do kolegów,
k) zdarzają się drobne uchybienia w poszanowaniu mienia szkolnego,
l) nie ulega nałogom.
5) ocenę nieodpowiednią otrzymuje uczeń, który:
a) na ogół ma lekceważący stosunek wobec dorosłych i kolegów,
b) nie wykonuje poleceń nauczyciela,
c) często spóźnia się,
d) jego zachowanie budzi zastrzeżenia w różnych sytuacjach,
e) bywa arogancki,
f) uczestniczy w kłótniach i konfliktach,
g) przeszkadza w prowadzeniu lekcji,
h) nie przynosi przyborów,
i) na ogół jego czyny zagrażają innym,
j) zdarzają mu się wyłudzenia i kradzieże,
k) raczej nie dba o mienie społeczne, szkolne i kolegów,
l) zdarza się, że namawia do używek.
6) ocenę naganną otrzymuje uczeń, który:
a) niewłaściwie zachowuje się wobec dorosłych i kolegów,
b) nie dba o własne zdrowie,
c) spóźnia się na lekcje,
d) często swoją postawą dezorganizuje lekcje,
e) jego sposób wyrażania jest wulgarny i arogancki,
f) uczestniczy w kłótniach i konfliktach,
g) wagaruje,
h) nie wywiązuje się z obowiązków ucznia,
i) znęca się psychicznie i fizycznie nad słabszymi, młodszymi,
j) wyłudza, kradnie i szantażuje innych,
k) niszczy mienie społeczne, szkolne i kolegów,
l) ulega nałogom,
a w nauczaniu zdalnym ocenie zachowania podlega systematyczność, punktualne wywiązywanie się z obowiązków szkolnych, kultura i życzliwość w kontaktach z nauczycielami i kolegami, niezakłócanie lekcji prowadzonych na grupach, samodzielna praca ucznia.
11. Uczeń, który odpisuje na sprawdzianach lub umożliwia odpisywanie innym nie może otrzymać oceny wyższej niż poprawna.
12. Uczeń, który został przyłapany na paleniu papierosów, piciu alkoholu nie może otrzymać wyższej oceny zachowania niż poprawna.
13.Etykieta i zasady na lekcjach online:
§ 50
1. Rok szkolny dzieli się na dwa półrocza:
2. I półrocze – od dnia rozpoczęcia zajęć dydaktyczno – wychowawczych do dnia klasyfikacji śródrocznej, nie później niż w ostatni piątek miesiąca stycznia.
3. II półrocze – od dnia klasyfikacji śródrocznej do zakończenia rocznych zajęć dydaktycznych.
4. W szkole przeprowadza się klasyfikację śródroczną na zakończenie zajęć w I okresie i roczną na zakończenie zajęć edukacyjnych w danej klasie. Klasyfikowanie śródroczne i roczne przeprowadza się zgodnie z obowiązującymi przepisami.
5. Klasyfikację śródroczną i roczną przeprowadza się przed końcem I i II półrocza.
§ 51
1. Roczne (śródroczne) oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych i zachowania wystawia się uwzględniając zapisy zawarte w rozporządzeniu i statucie szkoły,
2. Oceny klasyfikacyjne ustalają nauczyciele prowadzący poszczególne obowiązkowe zajęcia edukacyjne, a ocenę zachowania - wychowawca klasy. W przypadku zmiany nauczyciela oceny klasyfikacyjne ustala nauczyciel uczący w ostatnim okresie.
3. Śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z dodatkowych zajęć edukacyjnych ustalają nauczyciele prowadzący poszczególne dodatkowe zajęcia edukacyjne. Roczna ocena klasyfikacyjna z dodatkowych zajęć edukacyjnych nie ma wpływu na promocję do klasy programowo wyższej ani na ukończenie szkoły.
4. Oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych na mają wpływu na ocenę klasyfikacyjną zachowania.
§ 52
1. Klasyfikowanie śródroczne polega na okresowym podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia z zajęć edukacyjnych określonych w szkolnym planie nauczania i zachowania ucznia oraz ustaleniu śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i śródrocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.
2. Klasyfikowanie śródroczne w klasach I – III szkoły podstawowej polega na wypełnieniu karty opisowej oceny śródrocznej, opracowanej dla każdego poziomu nauczania, którą następnie przekazuje się rodzicom.
3. Klasyfikacja śródroczna ma również na celu diagnozę wyników oraz zaplanowanie dalszych działań dydaktyczno – wychowawczych.
4. Nie później niż 7 dni przed półrocznym klasyfikacyjnym posiedzeniem Rady Pedagogicznej nauczyciele ustalają oceny dla ucznia.
4. O ustalonych ocenach śródrocznych wychowawcy informują rodziców na planowym zebraniu z rodzicami, najpóźniej 7 dni po posiedzeniu klasyfikacyjnym rady pedagogicznej.
5. Jeżeli w wyniku klasyfikacji śródrocznej stwierdzono, że poziom osiągnięć ucznia uniemożliwia lub utrudnia kontynuowanie nauki w klasie programowo wyższej, to szkoła w miarę posiadanych możliwości stwarza uczniowi szansę uzupełnienia braków.
§ 53
1. Klasyfikacja roczna w klasach I - III szkoły podstawowej polega na podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych z zajęć edukacyjnych i zachowania ucznia w danym roku szkolnym oraz ustaleniu jednej rocznej opisowej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych i rocznej opisowej oceny klasyfikacyjnej zachowania.
2. Klasyfikacja roczna, począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, polega na podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia z zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania, i zachowania ucznia w danym roku szkolnym oraz ustaleniu rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.
3. Nie później niż 7 dni przed rocznym klasyfikacyjnym posiedzeniem Rady Pedagogicznej wychowawca informuje uczniów i rodziców o przewidywanych dla ucznia ocenach. W przypadku oceny niedostatecznej miesiąc wcześniej.
§ 54
1. O ocenach bieżących, postępach i trudnościach w nauce informują rodziców wychowawcy klas na zebraniach z rodzicami oraz podczas indywidualnych spotkań z rodzicami, telefonicznie lub emailem podczas nauki zdalnej.
2. Na 10 dni przed rocznym posiedzeniem rady klasyfikacyjnej nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne wpisują w dzienniku lekcyjnym/podręcznym, przewidywane oceny roczne.
3. Wychowawca klasy, zgodnie z § 49 na podstawie miesięcznych ocen zachowania oraz samooceny ucznia, ustala przewidywaną roczną ocenę zachowania, nie później niż 10 dni przed rocznym posiedzeniem rady klasyfikacyjnej.4. Przewidywana ocena roczna, końcowa jest jednoznaczna (np. „4” a nie „4/5”), nie może ulec obniżeniu, a podwyższeniu zgodnie z trybem ustalonym przez radę pedagogiczną, lub w przypadku, gdy nauczyciel przedmiotu obserwuje u ucznia postępy w nauce.
5. Przewidywane oceny roczne, końcowe nauczyciele wpisują długopisem
w dzienniku w rubryce poprzedzającej ocenę roczną najpóźniej na 7 dni roboczych
przed planowaną radą klasyfikacyjną.
6. O przewidywanych rocznych ocenach klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych nauczyciele informują uczniów i rodziców za pośrednictwem wychowawcy najpóźniej tydzień przed rocznym klasyfikacyjnym posiedzeniem rady pedagogicznej. W tym samym terminie wychowawca informuje rodziców o przewidywanej rocznej ocenie z zachowania.
7. O przewidywanej rocznej ocenie niedostatecznej informuje się rodziców nie później niż miesiąc przed rocznym klasyfikacyjnym posiedzeniem rady pedagogicznej.
8. Jeśli z różnych przyczyn nie było możliwości poinformowania rodziców o przewidywanych ocenach, informację taką przesyła się listem na adres rodziców. List po przygotowaniu przez wychowawcę jest rejestrowany w dzienniku korespondencji i wysyłany przez sekretariat szkoły.
§ 55
1. Uczeń może być nieklasyfikowany z jednego, kilku lub wszystkich zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na zajęciach edukacyjnych, przekraczających połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w szkolnym planie nauczania.
2. Uczeń nieklasyfikowany z powodu usprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny.
3. Na pisemną prośbę ucznia lub rodziców ucznia nieklasyfikowanego z przyczyn nieusprawiedliwionych rada pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin klasyfikacyjny. W kształceniu na odległość egzamin przeprowadza komisja powołana przez dyrektora, jeśli ma możliwość pracy zdalnej. Wówczas uczeń otrzymuje zadania do wykonania, odpowiedzi przesyła do członków komisji w sposób stosowany przez szkołę w kształceniu na odległość, a komisja wspólnie decyduje o wyniku. Jeżeli nie ma możliwości zastosowania ww. metody, wówczas egzamin przeprowadza nauczyciel wskazany przez dyrektora za pośrednictwem stosowanej przez szkołę metody pracy zdalnej.
4. Egzamin klasyfikacyjny zdaje również uczeń:
1) realizujący, na podstawie odrębnych przepisów, indywidualny tok nauki;
2) spełniający obowiązek nauki poza szkołą.
5. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadzany dla ucznia, o którym mowa w ustępie 4 punkt 2 nie obejmuje obowiązkowych zajęć edukacyjnych: technika, plastyka, muzyka i wychowanie fizyczne oraz dodatkowych zajęć edukacyjnych.
6. Uczniowi, o którym mowa w ustępie 4 punkt 2, zdającemu egzamin klasyfikacyjny nie ustala się oceny zachowania.
7. Egzaminy klasyfikacyjne przeprowadza się w formie pisemnej i ustnej (w nauczaniu zdalnym tylko pisemnej), z zastrzeżeniem, że egzamin klasyfikacyjny z plastyki, muzyki, techniki, informatyki, technologii informacyjnej i wychowania fizycznego ma przede wszystkim formę zadań praktycznych.
8. Pisemne, umotywowane prośby, o których mowa w ustępie 3, należy złożyć do dyrektora przed klasyfikacyjnym posiedzeniem rady pedagogicznej.
9. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się nie później niż w dniu poprzedzającym dzień zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno – wychowawczych.
10. Termin egzaminu ustala dyrektor w porozumieniu z nauczycielem, uczniem i jego rodzicami.
11. Termin przeprowadzenia egzaminu klasyfikacyjnego ma odbywać się najpóźniej w przeddzień zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych, jednak w przypadku gdy uczeń z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminu w w/w terminie przewiduje się termin dodatkowy w uzgodnieniu z Dyrektorem Szkoły oraz celem prowadzącym zajęcia z danego przedmiotu.
12. Egzamin klasyfikacyjny dla ucznia, o którym mowa w ustępie 2, 3 i 4 punkt 1, przeprowadza nauczyciel danych zajęć edukacyjnych w obecności, wskazanego przez dyrektora szkoły, nauczyciela takich samych lub pokrewnych zajęć edukacyjnych.
13. Egzamin klasyfikacyjny dla ucznia, o którym mowa w ustępie 4 punkt 2, przeprowadza komisja, powołana przez dyrektora, który zezwolił na spełnianie przez ucznia obowiązku szkolnego poza szkołą. W skład komisji wchodzą:
1) dyrektor – jako przewodniczący komisji,
2) nauczyciele obowiązkowych zajęć edukacyjnych określonych w szkolnym planie nauczania dla odpowiedniej klasy.
14. Przewodniczący komisji uzgadnia z uczniem, o którym mowa w ustępie 4 punkt 2, oraz jego rodzicami, liczbę zajęć edukacyjnych, z których uczeń może zdawać egzaminy w ciągu jednego dnia.
15. W czasie egzaminu klasyfikacyjnego mogą być obecni – w charakterze obserwatorów – rodzice ucznia.
16. Z przeprowadzonego egzaminu sporządza się protokół zawierający w szczególności:
1) imiona i nazwiska nauczycieli, o których mowa w ustępie 12, a w przypadku egzaminu klasyfikacyjnego przeprowadzanego dla ucznia, o którym mowa w ustępie 4 punkt 2 - skład komisji;
2) termin egzaminu klasyfikacyjnego;
3) zadania egzaminacyjne;
4) wyniki egzaminu klasyfikacyjnego oraz uzyskane oceny.
17. Do protokołu dołącza się pisemne prace ucznia i zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.
18. Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminu klasyfikacyjnego w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie wyznaczonym przez dyrektora szkoły.
19. W przypadku nieklasyfikowania ucznia z obowiązkowych lub dodatkowych zajęć edukacyjnych, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „nieklasyfikowany” albo „nieklasyfikowana”.
§ 56
1. Ustalona podczas egzaminu ocena jest oceną klasyfikacyjną z danego przedmiotu.
2. Ustalona przez nauczyciela lub uzyskana w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego ocena roczna z zajęć edukacyjnych jest ostateczna, z zastrzeżeniem § 57.
3. Ustalona przez wychowawcę klasy roczna ocena klasyfikacyjna zachowania jest ostateczna, z zastrzeżeniem § 57.
§ 57
1. Uczeń lub jego rodzice mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora, jeżeli uznają, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny. Zastrzeżenia mogą być zgłaszane od dnia ustalenia tej oceny, nie później jednak niż w terminie 2 dni roboczych dni od dnia zakończenia zajęć dydaktyczno – wychowawczych.
2.W przypadku stwierdzenia, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny, dyrektor powołuje komisję (kształceniu na odległość egzamin ten przeprowadzany jest w sposób analogiczny jak egzamin klasyfikacyjny)., która:
1) w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych - przeprowadza sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia, w formie pisemnej i ustnej, oraz ustala roczną ocenę klasyfikacyjną z danych zajęć edukacyjnych;
2) w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania – ustala roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania w drodze głosowania zwykłą większością głosów; w przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego komisji.
3. Termin sprawdzianu, o którym mowa w ustępie 2 punkt 1, uzgadnia się z uczniem i jego rodzicami, jednak sprawdzian ten przeprowadza się nie później niż w terminie 5 dni od dnia zgłoszenia zastrzeżeń, o których mowa w ustępie 1.
4. W skład komisji, o której mowa w ustępie 2, w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych wchodzą:
1) dyrektor szkoły – jako przewodniczący komisji;
2) nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne;
3) nauczyciel z innej szkoły tego samego typu, prowadzący takie same zajęcia edukacyjne.
5. W skład komisji, o której mowa w ustępie 2 punkt 2, w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania wchodzą:
1) dyrektor szkoły – jako przewodniczący komisji;
2) wychowawca klasy;
3) wskazany przez dyrektora nauczyciel prowadzący zajęcia edukacyjne w danej klasie;
4) przedstawiciel samorządu uczniowskiego;
5) przedstawiciel rady rodziców.
6. Nauczyciel, o którym mowa w ustępie 4 punkt 2, może być zwolniony z udziału w pracy komisji na własną prośbę lub w innych, szczególnie uzasadnionych przypadkach. W takim przypadku dyrektor powołuje innego nauczyciela prowadzącego takie same zajęcia edukacyjne, z tym że powołanie nauczyciela zatrudnionego w innej szkole następuje w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły.
7. Ustalona przez komisję roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych oraz roczna ocena klasyfikacyjna zachowania nie może być niższa od ustalonej wcześniej oceny. Ocena ustalona przez komisję jest ostateczna, z wyjątkiem niedostatecznej rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych, która może być zmieniona w wyniku egzaminu poprawkowego.
8. Z prac komisji w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych sporządza się protokół zawierający w szczególności:
1) skład komisji;
2) termin sprawdzianu, o którym mowa w ustępie 2 punkt 1;
3) zadania sprawdzające;
4) wynik sprawdzianu oraz ustaloną ocenę.
9. Z prac komisji w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej z zachowania sporządza się protokół zawierający w szczególności:
1) skład komisji;
2) termin posiedzenia komisji;
3) wynik głosowania;
4) ustaloną ocenę zachowania wraz z uzasadnieniem.
10. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.
11. Do protokołu, o którym mowa w ustępie 8 punkt 1, dołącza się pisemne prace ucznia i zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia.
12. Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do sprawdzianu, o którym mowa w ustępie 2 punkt 1, w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie, wyznaczonym przez dyrektora.
13. Przepisy ustępów od 1 do 9 stosuje się odpowiednio w przypadku rocznej ceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych uzyskanej w wyniku egzaminu poprawkowego, z tym że termin do zgłoszenia zastrzeżeń wynosi 5 dni od dnia przeprowadzenia egzaminu poprawkowego. W tym przypadku, ocena ustalona przez komisję jest ostateczna.
14. Pytania, zadania i czas egzaminu, o którym mowa w ustępie 2, punkt 1 ustala nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne, a zatwierdza przewodniczący, po ewentualnej konsultacji z członkami komisji.
§ 58
1. Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał ocenę niedostateczną z jednych albo dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych, może zdawać egzamin poprawkowy zgodnie z obowiązującymi przepisami.
2. Egzamin poprawkowy składa się z części pisemnej oraz części ustnej, z wyjątkiem egzaminu z plastyki, muzyki, informatyki, zajęć komputerowych, techniki oraz wychowania fizycznego, z których egzamin ma przede wszystkim formę zadań praktycznych. W kształceniu na odległość egzamin przeprowadza komisja powołana przez dyrektora, jeśli ma możliwość pracy zdalnej. Wówczas uczeń otrzymuje zadania do wykonania, odpowiedzi przesyła do członków komisji w sposób stosowany przez szkołę w kształceniu na odległość, a komisja wspólnie decyduje o wyniku. Jeżeli nie ma możliwości zastosowania ww. metody, wówczas egzamin przeprowadza nauczyciel wskazany przez dyrektora za pośrednictwem stosowanej przez szkołę metody pracy zdalnej.
3. Termin egzaminu poprawkowego wyznacza dyrektor szkoły do dnia zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno – wychowawczych. Egzamin poprawkowy przeprowadza się w ostatnim tygodniu ferii letnich.
4. Egzamin przeprowadza komisja powołana przez dyrektora w składzie:
1) dyrektor szkoły - przewodniczący;
2) nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne – egzaminujący;
3) nauczyciel prowadzący takie same lub pokrewne zajęcia edukacyjne - członek komisji.
5. Nauczyciel, o którym mowa w punkcie 2 poprzedniego ustępu, może na własną prośbę lub innych, szczególnie uzasadnionych przypadkach, być zwolniony z pracy w komisji. Wówczas jako osobę egzaminującą powołuje się innego nauczyciela prowadzącego takie same zajęcia edukacyjne, z tym że powołanie nauczyciela zatrudnionego w innej szkole następuje w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły.
6. Pytania, zadania i czas egzaminu ustala egzaminator, a zatwierdza przewodniczący, po ewentualnej konsultacji z członkiem komisji.
7. Z przeprowadzonego egzaminu poprawkowego sporządza się protokół (w trakcie kształcenia na odległość protokół sporządza przewodniczący komisji) zawierający w szczególności:
1) skład komisji;
2) termin egzaminu poprawkowego;
3) pytania egzaminacyjne;
4) wynik egzaminu poprawkowego oraz uzyskaną ocenę.
8. Do protokołu dołącza się pisemne prace ucznia i zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia. W trakcie kształcenia na odległość do protokołu dołącza się wydruk pracy ucznia.
9. Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminu poprawkowego w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie wyznaczonym przez dyrektora, nie później niż do końca września.
10. Uczeń, który nie zdał egzaminu poprawkowego lub do niego nie przystąpił, nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej i powtarza klasę.
11. Uwzględniając możliwości edukacyjne ucznia, rada pedagogiczna może raz w ciągu danego etapu edukacyjnego promować do klasy programowo wyższej ucznia, który nie zdał egzaminu poprawkowego z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, pod warunkiem, że te obowiązkowe zajęcia edukacyjne są zgodnie ze szkolnym planem nauczania, realizowane w klasie programowo wyższej.
Z powodu epidemii koronawirusa w całym kraju - boisko szkolne jest nieczynne.
DYREKTOR SZKOŁY: mgr Beata Baka
Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szkołach i
placówkach oświatowych
Od 12 marca do 12 kwietnia br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje
czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i
placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły
zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej
wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
Lekarze, specjaliści, eksperci WHO wskazują, że wprowadzenie odpowiednich i
odpowiedzialnych działań może ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.
Obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce może zagrozić zdrowiu obywateli.
Dlatego na podstawie tzw. specustawy Minister Edukacji Narodowej przygotował
rozporządzenie, które czasowo ogranicza funkcjonowanie jednostek systemu
oświaty na obszarze całej Polski.
Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych
Zawieszenie zajęć dotyczy przedszkoli, szkół i placówek oświatowych
(publicznych i niepublicznych), z wyjątkiem:
* poradni psychologiczno-pedagogicznych;
* specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych;
* młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków
socjoterapii, specjalnych ośrodków wychowawczych, ośrodków
rewalidacyjno-wychowawczych;
* przedszkoli i szkół w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy
społecznej;
* szkół w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich;
* szkół przy zakładach karnych i aresztach śledczych.
Dyrektorze,
* zajęcia w Twojej szkole, przedszkolu, placówce będą zawieszone na 2
tygodnie;
* 12 i 13 marca br. to dni, w których w przedszkolach i szkołach
podstawowych nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, a
jedynie działania opiekuńcze;
* od 12 marca br. uczniowie szkół ponadpodstawowych nie przychodzą do
szkół;
* poinformuj uczniów, rodziców i kadrę pedagogiczną o tym, jak będą
wyglądały kolejne dni;
* od poniedziałku, 16 marca br. wychowankowie i uczniowie nie
przychodzą do przedszkoli i szkół. Nauczyciele pozostają w gotowości do
pracy;
* poinformuj niezwłocznie rodziców i nauczycieli o ograniczeniu
funkcjonowania placówki. Wykorzystaj do tego dziennik elektroniczny lub inne
środki komunikacji z rodzicami i nauczycielami. Wywieś informację o
zawieszeniu zajęć w widocznym miejscu;
* możesz poprosić nauczycieli o to, aby przygotowali materiały
dydaktyczne do samodzielnej pracy uczniów w domu. Ministerstwo Edukacji
Narodowej przekaże informacje dotyczące e-materiałów, z których mogą
korzystać uczniowie i nauczyciele;
* w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe, w placówkach
kształcenia ustawicznego oraz w centrach kształcenia zawodowego zawieszenie
zajęć dotyczy również zajęć realizowanych w ramach praktycznej nauki zawodu;
* uczniowie branżowych szkół I stopnia będący młodocianymi
pracownikami nie uczęszczają do szkoły. Realizują jednak przygotowanie
zawodowe u pracodawcy na dotychczasowych zasadach;
* od 16 marca br. będą zawieszone zajęcia realizowane w ramach
turnusów dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników;
* śledź na bieżąco komunikaty Głównego Inspektora Sanitarnego,
Ministerstwa Zdrowia i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju. Sprawdzaj
również komunikaty wysyłane przez System Informacji Oświatowej.
W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty
nauczycielom pozostającym w gotowości do pracy przysługuje wynagrodzenie
ustalone na podstawie Kodeksu Pracy (art. 81 § 1).
Rodzicu,
* ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka,
zajęcia zostaną zawieszone od 12 marca br. W przedszkolach i szkołach
podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze;
* zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie
lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie
epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają
uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest
bezpłatny;
* jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek
opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie
internetowej ZUS;
* przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe
informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
* rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości
pomieszczeń, w których przebywasz;
* śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji
epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.
Uczniu,
* pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są
duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra
handlowe);
* przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni
wolnych od nauki;
* odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole.
Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj
kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i
materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;
* przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których
przebywasz.
Platforma epodreczniki.pl i materiały do samodzielnej nauki
Zachęcamy nauczycieli, aby w najbliższym czasie wspierali uczniów w nauce i
przekazywali materiały do samodzielnej pracy w domu. Szczególnie prosimy o
objęcie opieką uczniów, którzy przygotowują się do tegorocznego egzaminu
ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego i udostępnienie im niezbędnych
materiałów.
Rekomendujemy wykorzystanie w tym celu następujących rozwiązań:
* dziennik elektroniczny;
* strona internetowa szkoły, przedszkola, placówki oświatowej;
* mailing do rodziców, a w przypadku uczniów starszych wysyłanie
materiałów bezpośrednio do młodzieży.
Na platformie Ministerstwa Edukacji Narodowej epodreczniki.pl udostępniliśmy
e-materiały do wykorzystania przez nauczycieli lub do samodzielnej nauki
przez uczniów. Epodręczniki.pl to biblioteka bezpłatnych, sprawdzonych,
zgodnych z aktualną podstawą programową materiałów edukacyjnych.
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
* Często myj ręce przy użyciu mydła i wody.
* Przy kasłaniu i kichaniu zakrywaj usta i nos. Zachowaj co najmniej
metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.
Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem powinny powiadomić o tym
telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału
obserwacyjno-zakaźnego. Więcej informacji dotyczących koronawirusa na
stronie: gov.pl/koronawirus
Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590!
Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu.
Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię, co zrobić, by otrzymać pomoc.
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Z poważaniem,
Mariola Adamczyk
Urząd Gminy Dębno
Wydział Eduacji, Spraw Społecznych i Obywatelskich
tel. 14 631 85 86
Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego
dla dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych
w związku z potencjalnym ryzykiem zakażenia koronawirusem
Warszawa, 27.02.2020 r.
Aktualnie nie ma wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Europejskiego Centrum
ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), które nakazywałyby objęcie nadzorem osób powracających z krajów stwierdzono występowanie koronawirusa, jeżeli nie spełniają one kryteriów dla przypadku podejrzanego o zakażenie lub zachorowanie.
KRYTERIA KWALIFIKACJI do dalszego postępowania: (1) osób potencjalnie narażonych w związku z powrotem z obszarów utrzymującej się transmisji wirusa lub (2) osób, które miały bliski kontakt z osobą zakażoną.
Postępowaniu podlega osoba, która spełnia kryteria kliniczne oraz kryteria epidemiologiczne:
Każda osoba u której wystąpił co najmniej jeden z wymienionych objawów ostrej infekcji układu oddechowego:
- gorączka
- kaszel
- duszność
Każda osoba, która w okresie 14 dni przed wystąpieniem objawów spełniała co najmniej jedno z następujących kryteriów:
- podróżowała lub przebywała w regionie, w którym stwierdzono przypadki koronawirusa[1];
- miała bliski kontakt[2] z osobą, u której stwierdzono zakażenie (kontakt z przypadkiem potwierdzonym[3] lub przypadkiem prawdopodobnym[4]);
- pracowała lub przebywała jako odwiedzający[5] w jednostce opieki zdrowotnej,
w której leczono pacjentów zakażonych nowym koronawirusem.
ZALECENIA
Jeśli u ucznia lub pracownika szkoły, który przebywał w rejonie zagrożenia epidemiologicznego
w ciągu ostatnich 14 dni:
1) zaobserwowano objawy takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to:
· należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną (lista stacji sanitarno-epidemiologicznych znajduje się tutaj: https://gis.gov.pl/mapa/)
· lub powinien zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego (listę oddziałów zakaźnych można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/zdrowie/byles-w-chinach-i-zle-sie-czujesz-sprawdz-co-robic
2) nie zaobserwowano wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni należy kontrolować stan zdrowia, czyli codziennie mierzyć temperaturę ciała oraz zwrócić uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).
Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpią wyżej wymienione objawy, można zakończyć kontrolę.
Jeżeli w ciągu 14 dni zaobserwowane zostaną wyżej wymienione objawy to:
• należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną,
• lub chory powinien zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
3) miał kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem to:
· należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną.
W przypadku wątpliwości należy skontaktować się z najbliższą powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną, przekazując wszystkie niezbędne dane (kiedy i z jakiego rejonu osoba powróciła, jakie występują u niej objawy i od kiedy).
W przypadku, gdy osoba podejrzana o zakażenie wirusem zostaje skierowana do szpitala celem dalszej diagnostyki i wykonania testów na obecność wirusa państwowy powiatowy inspektor sanitarny zawiadamia o tym dyrektora placówki, a następnie w porozumieniu podejmują dalsze kroki profilaktyczne. Jednocześnie dyrektor placówki mając wiedzę o podejrzeniu przypadku zakażenia
u ucznia lub pracownika powinien jak najszybciej zgłosić ten fakt do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi
(Dz.U. z 2019 r. poz. 1239, ze zm.) w przypadku podejrzenia lub rozpoznania zachorowania na chorobę szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną lekarz przyjmujący do szpitala, miejsca izolacji lub odbywania kwarantanny, kierując się własną oceną stopnia zagrożenia dla zdrowia publicznego, poddaje osobę podejrzaną o zachorowanie, chorą na chorobę szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną lub osobę narażoną na zakażenie hospitalizacji, izolacji lub kwarantannie oraz badaniom.
Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i Krajowego Konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych (dostępne na stronach: mz.gov.pl, gis.gov.pl, gov.pl/koronawirus) każda osoba, która została zakwalifikowana do dalszego postępowania medycznego, powinna być hospitalizowana w oddziale zakaźnym (obserwacyjno-zakaźnym) z zapewnieniem warunków izolacji oddechowej i ścisłego reżimu sanitarnego.
Osoby nie spełniające kryteriów przypadku podejrzanego o zachorowanie na koronawirusa powinny być leczone w warunkach ambulatoryjnych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.
Postępowanie rozstrzygające podejmują pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Co to znaczy, że ktoś miał kontakt z osobą zakażoną nowym koronawirusem?
· pozostawał w bezpośrednim kontakcie z osobą chorą lub w kontakcie w odległości mniej niż 2 metrów przez ponad 15 minut,
· prowadził rozmowę z osobą z objawami choroby twarzą w twarz przez dłuższy czas,
· osoba zakażona należy do grupy najbliższych przyjaciół lub kolegów,
· ktoś mieszkał w tym samym gospodarstwie domowym, co osoba chora, w tym samym pokoju internatu szkolnego.
Osoby z kontaktu NIE są uważane za zakażone i jeżeli czują się dobrze i nie mają objawów choroby, jest mało prawdopodobne, aby rozprzestrzeniły infekcję na inne osoby, jednak zaleca im się:
· pozostanie w domu lub w pokoju wieloosobowym w szkole z internatem przez 14 dni od ostatniego kontaktu z osobą chorą i prowadzenie samoobserwacji - codzienny pomiar temperatury i świadome zwracanie uwagi na swój stan zdrowia,
· poddanie się monitoringowi pracownika stacji sanitarno-epidemiologicznej w szczególności udostępnienie numeru telefonu w celu umożliwienia codziennego kontaktu i przeprowadzenia wywiadu odnośnie stanu zdrowia,
· jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji wystąpią następujące objawy (gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem), należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
Jeśli wyniki testów na obecność koronawirusa są ujemne u osoby zakażonej, z którą osoba poddana kwarantannie domowej miała kontakt – państwowy inspektor sanitarny podejmuje decyzje o wcześniejszym zdjęciu kwarantanny.
Osoby, które nie miały bliskiego kontaktu:
· Rodzina i przyjaciele, którzy nie mieli bliskiego kontaktu z osobą chorą, nie muszą podejmować żadnych środków ostrożności ani wprowadzać żadnych zmian we własnych aktywnościach, takich jak uczęszczanie do szkoły czy pracy, chyba, że źle się poczują.
· W przypadku złego samopoczucia powinni telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną, aby rozważyć, czy potrzebują dalszej oceny.
· Poza osobami, które są zdefiniowane jako te, które miały bliski kontakt, reszta szkoły nie musi podejmować żadnych środków ostrożności, ani wprowadzać żadnych zmian we własnych zajęciach w placówkach edukacyjnych. Jeśli źle się poczują, poddane zostaną kwalifikacji, w zależności od objawów. To zalecenie dotyczy personelu dydaktycznego i dzieci z klasy i placówki, które nie przebywali w bliskim otoczeniu z osobą chorą.
· Decyzja, do jakiej grupy kontaktu należą uczniowie i pracownicy powinna zostać podjęta w kontakcie ze służbami sanitarnymi, personelem szkoły, uczniem i jego opiekunami prawnymi.
Obecnie nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań takich jak kwarantanna dla wszystkich osób powracających z regionów, w których stwierdzono z utrzymującą się transmisją koronawirusa np. Włoch, czy odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.
POSTĘPOWANIE Z POMIESZCZENIAMI JEŚLI wystąpił przypadek osoby z podejrzeniem koronawirusa
W przypadku, gdy uczeń lub pracownik placówki został skierowany do szpitala z podejrzeniem
koronawirusa, dyrektor tej placówki w porozumieniu z właściwym państwowym inspektorem sanitarnym może podjąć decyzję o zamknięciu instytucji na jeden dzień w celu przeprowadzenia dekontaminacji pomieszczeń i przedmiotów.
PODSTAWOWE ŚRODKI OCHRONNE PRZECIWKO KORONAWIRUSOWI
Nie istnieje szczepionka ani skuteczne leczenie przeciwko koronawirusowi. Dlatego należy pamiętać
o przestrzeganiu podstawowych zasad zapobiegawczych, które istotnie wpłyną na ograniczenie ryzyka zakażenia:
Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60 %).
Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.
Wirus ma zdolność do krótkotrwałego przebywania na powierzchniach i przedmiotach jeśli skażone zostały wydzieliną oddechową (w trakcie kaszlu, czy kichania) osób chorych. Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach np. dotykając twarzy lub pocierając oczy. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.
Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60 %). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu
i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów. Jeśli nie przestrzega się tej zasady można łatwo zanieczyścić przedmioty, powierzchnie lub dotykane, np. przy powitaniu, osoby.
Należy zachować co najmniej 1 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha i ma gorączkę.
Gdy ktoś z chorobą układu oddechowego, taką jak 2019-nCoV, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki zawierające wirusa. Jeśli jest się zbyt blisko, można wdychać wirusa.
Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa
z powierzchni na siebie.
Należy niezwłocznie zasięgnąć pomocy medycznej – udać się na oddział zakaźny albo obserwacyjno-zakaźny, zgodnie z wytycznymi zamieszczonymi w Komunikacie krajowego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych (https://gis.gov.pl/aktualnosci/komunikat-krajowego-konsultanta-w-dziedzinie-chorych-zakaznych/).
Należy przy tym pamiętać, żeby unikać środków komunikacji publicznej, aby nie narażać innych osób. Zaleca się osłonięcie ust i nosa maseczka ochronną, która stanowi pierwszą barierę ochronną dla otoczenia.
Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy, koronawirusy, wirusy paragrypy), czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama).
[1] Informacje o krajach/regionach z utrzymującą się transmisją SARS-CoV-2 są dostępne pod linkiem: https://www.ecdc.europa.eu/en/areas-presumed-ongoing-community-transmission-2019-ncov
[2] Bliski kontakt jest definiowany jako narażenie personelu w placówkach opieki zdrowotnej w związku z opieką nad chorymi z SARS-CoV-2, zamieszkiwanie z pacjentem, który ma zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem zw. COVID19), praca w bliskiej odległości, przebywanie w tej samej klasie szkolnej z pacjentem z COVID19, podróżowanie wspólnie z pacjentem COVID19 dowolnym środkiem transportu)
[3] Przypadek potwierdzony (kryteria laboratoryjne):
wykrycie kwasu nukleinowego SARS-CoV-2 z materiału klinicznego potwierdzone badaniem molekularnym ukierunkowanym na inny obszar genomu wirusa.
[4] Przypadek prawdopodobny (kryteria laboratoryjne) co najmniej jedno z następujących kryteriów:
- dodatni wynik testu w kierunku obecności koronawirusów (pan-coronavirus test),
- niejednoznaczny wynik badania wykrywającego kwas nukleinowy SARS-CoV-2.
[5] na obecnym etapie dotyczy to przede wszystkim zagranicznych jednostek opieki zdrowotnej, w których hospitalizowano osoby z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem.
Uwaga!!! – dotyczy rekrutacji
Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Dudka w Niedźwiedzy zwraca się z prośbą o zgłaszanie uczniów do klasy I oraz oddziału przedszkolnego online. Druki dostępne do pobrania znajdują się na stronie szkoły. Proszę wydrukować, wypełnić, zeskanować i przesłać do szkoły na adres:
Kto nie ma takiej możliwości można przyjść do szkoły w dniach od 16 do 25 marca 2020 r. w godzinach od 8:00 do 11:00. Ze względu na zagrożenie koronawirusem proszę nie przyprowadzać dzieci!!!
Rekrutacja do szkoły i oddziału przedszkolnego nie zostaje przerwana ze względu na odwołane zajęcia w szkole.
Wpisać odpowiednio: przedszkole, oddział przedszkolny w szkole podstawowej, punkt przedszkolny, zespół wychowania przedszkolnego.
MEN-I/54/2
DO DYREKTORA PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ W NIEDŹWIEDZY
Zgłaszam dziecko do oddziału przedszkolnego
przy Szkole Podstawowej w Niedźwiedzy na rok szkolny 2020/21
Dane osobowe dziecka
Nazwisko
Imię/ imiona
Data oraz miejsce urodzenia
PESEL:
Adres zamieszkania
i zameldowania*
Ulubione zabawy, zajęcia dziecka, zainteresowania.
Dane rodziców / opiekunów prawnych
Dane
matki/opiekunki prawnej
ojca/opiekuna prawnego
Imię / imiona
Nazwisko/ nazwiska
Adres zamieszkania
i zameldowania*, telefon
*proszę wpisać adres zamieszkania, jeżeli jest inny niż zameldowania
Deklaracje, zobowiązania rodziców/opiekunów prawnych
Upoważniam do odbioru z przedszkola mojego dziecka, wymienione obok pełnoletnie osoby.
Bierzemy na siebie pełną odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo odebranego dziecka, od momentu jego odbioru przez wskazaną, upoważnioną przez nas osobę.
1 ................................................................................................
2 ...............................................................................................
3 ...............................................................................................
Moje dziecko będzie uczęszczało na lekcje religii.
Moje dziecko będzie brało udział w programie :”Szklanka mleka”
„Owoce w szkole”
TAK NIE (proszę podkreślić właściwe)
TAK NIE (proszę podkreślić właściwe)
TAK NIE (proszę podkreślić właściwe TA
Zobowiązuję się do:
Czy są sprawy, problemy o których powinien wiedzieć nauczyciel?
Jeżeli tak to proszę o rozmowę indywidualną.
TAK NIE (proszę podkreślić właściwe)
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie i rozpowszechnianie wizerunku mojego dziecka wyłącznie na potrzeby związane z realizacją zadań oświatowych i promocją Szkoły Podstawowej w Niedźwiedzy zgodnie z art. 81 ust. 1. Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dn. 04.02.1994 r. (Dz. U. z 1994. Nr 26, poz. 83, z późn. zm.) oraz informację, iż z tego tytułu nie będę żądać wynagrodzenia finansowego
Oświadczam, że informacje przedstawione w niniejszej karcie zgłoszenia są zgodne ze stanem faktycznym.
podpis rodzica/prawnego opiekuna/
1
WNIOSEK RODZICA/ PRAWNEGO OPIEKUNA
O PRZYJĘCIE DZIECKA DO KLASY PIERWSZEJ
SZKOŁY PODSTAWOWEJ im. Jana Dudka w NIEDŹWIEDZY
w roku szkolnym 2020/2021
Zwracam się z prośbą o przyjęcie mojego dziecka
…................................................................................................................................................
urodzonego (data urodzenia) ......................................... w …………………………………
województwo ………………………..…do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Jana Dudka w Niedźwiedzy w roku szkolnym 2020/2021.
Adres zamieszkania dziecka …………………………………………………………….
PESEL dziecka…………………………………………..
Adres meldunku stałego dziecka ……………………………………………………….
Imiona i nazwiska rodziców (opiekunów)
………………………………………………………………………………………………
Adres zamieszkania rodziców (opiekunów)
....................................................................................................................................
Dodatkowe telefony kontaktowe do dyspozycji placówki
matki ……………………………….. ojca…………………………………….
Dziecko realizowało obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego w szkole/
przedszkolu (podać dokładny adres)
………………………………………………………………………………………………
Niedźwiedza, dnia ……………………………..
.....................................
podpis rodzica/prawnego opiekuna
DRUKI:
W piątek 8 listopada, uczniowie i nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Dudka w Niedźwiedzy uczestniczyli w akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej ,,Szkoła do hymnu”. Uczniowie pięknie zaśpiewali Hymn Polski.
Nasza szkoła brała udział w projekcie „ProgramujeMY tarnowski”, którego celem było podniesienie kompetencji cyfrowych nauczycieli nauczania wczesnoszkolnego oraz zdobycie nowych umiejętności w obszarze nauki programowania. Na potrzeby realizacji projektu szkoła otrzymała nowoczesne zestawy klocków lego do nauki programowania.
W ramach projektu nauczyciele, po odbyciu stosownego szkolenia wprowadzającego w założenia projektu oraz po zapoznaniu się ze scenariuszami zajęć oraz z podstawowymi zasadami programowania, przeprowadzili z uczniami cykl zajęć edukacyjnych. Zajęcia te prowadzone były przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej we współpracy z trenerem lokalnym (nauczycielem informatyki). W ramach tych zajęć uczniowie klas II – III programowali i budowali z klocków LEGO roboty przy użyciu tabletów oraz komputerów ze specjalistycznym oprogramowaniem. Taka forma warsztatów pozwoliła im w sposób intuicyjny poznać zasady programowania oraz dwa różne języki programowania (Lego Mindstorms oraz Scratch). Jednocześnie uczniowie mieli szansę rozwijać logiczno-matematyczne myślenie, umiejętności pracy zespołowej, komunikacji, intuicyjnego rozwiązywania problemów oraz pogłębiają swoje zainteresowania w zakresie nauk ścisłych. Na zakończenie projektu uczniowie wzięli udział w Zlocie Młodych Programistów. Podczas Zlotu dzieci miały okazję poszerzyć swoją wiedzę, m.in. zbudować i ożywić własne roboty z wykorzystaniem klocków LEGO WEDO, a także poznać zasady programowania nowoczesnych mobilnych robotów edukacyjnych. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów.
03.06.2019r
Słowenia
W dniach od 7 do 12 kwietnia b.r. siedem uczennic z naszej szkoły wyjechało wraz z nauczycielami na Słowenię z projektu Erazmus +. Przelot samolotem z Krakowa Balic do Wiednia uatrakcyjnił program wycieczki.W stolicy Austrii, czekały na uczestników wyjazdu kolejne niespodzianki. Dziewczęta były po prostu zachwycone pięknem i ilością monumentalnych zabytków Wiednia.
Następnie przejazd pociągiem do Mariboru na Słowenii, był okazją do radosnego spędzenia czasu. Na miejsce czyli do Cenzanjevicih, dotarliśmy póżnym wieczorem, gdzie czekali na nas koledzy i koleżanki wraz z rodzicami ze szkoły partnerskiej, goszczący nas podczas pobytu.
Program wizyty obejmował przebywanie w szkole, zwiedzanie miejscowości, prace projektowe, próby nauki języka gospodarzy, warsztaty garncarskie, wyjazdy do pobliskiego Ljutomeru, Mariboru czy zwiedzanie zamku w miasteczku Ptuj. Poznaliśmy także miejscowe atrakcje turystyczne, jak np.; stary czynny młyn wodny, hodowlę pszczół, stadninę koni.
Czas szybko mijał i w czwartek wieczorem żegnaliśmy się już z przyjaciółmi ze Słowenii i Niemiec. Nazajutrz wracaliśmy tą samą trasą, która przywiodła nas do tego jakże pięknego i gościnnego kraju Słowenii.
W okresie od 20 do 27 stycznia 2019 r. nauczyciele: Barbara Legutko, Bożena Kubala, Anna Mikosz z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Dudka w Niedźwiedzy uczestniczyli na Cyprze w Larnace i Nikozji w zajęciach z programu Power, których temat brzmiał: „Ucz się, doświadczaj przez kulturę i sztukę”. Nikos Papaloukas – malarz, nauczyciel, socjoterapeuta najpierw zaprezentował swoje prace malarskie, rzeźby oraz figury wycinane w metalu w swoim Ars Studio w Nikozji, a następnie przedstawił program zajęć na pozostałe dni.
Celem programu było przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu, odstresowanie, nabranie nowych sił do pracy. W trakcie kursu nauczyciele zwiedzili wiele starych zabytkowych kościołów oraz katedr, także następujące muzea: Cypryjskie, Archeologiczne, Bizantyjskie, Municypalne, galerię malarską, w której znajdowały się też prace Nikosa Papalaukosa, oraz Stare Miasto w Nikozji. Przepiękne budownictwo sakralne, mozaiki, freski, ikony, zbiory muzealne, stare zabytki, piękny krajobraz śródziemnomorski, a wszystko połączone rozmowami o historii, sztuce i tradycji Cypru oraz spotkaniami w Ars Studio przy malowaniu ikon Matki Bożej z Dzieciątkiem i Jezusa przez plastyków cypryjskich pozytywnie i inspirująco wpłynęło na samopoczucie nauczycieli. Piękno, ład i harmonia przedstawiona w kulturze i sztuce cypryjskiej przez organizatora programu spowodowała wyciszenie, relaks, rozluźnienie, wewnętrzny spokój u uczestników spotkania. W ten sposób Nikos Papaloukas starał się pokazać nauczycielom jak można na stałe w dalszej pracy radzić sobie ze stresem, nie ulegać rutynie, a wręcz odwrotnie cieszyć się życiem i pasjonować swoją pracą.
W dniu .21.12.2018r odbyła się w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Dudka w Niedźwiedzy wspólna wigilia uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły oraz zaproszonych gości. Następnie odbyło się dzielenie opłatkiem, składanie sobie życzeń oraz wspólna wigilia przy stołach. Była też szopka Bożonarodzeniowa, Jasełka wykonane przez uczniów kl. IV-V, a także wiersze o Bożym Narodzeniu wykonane przez uczniów kl. IV.
Nie zabrakło też kolęd i pastorałek śpiewanych przez finalistów konkursu „Kolęd i pastorałek” na etapie szkolnym.
Na zakończenie zostały wręczone wszystkim uczestnikom dwóch konkursów –„Kolęd i pastorałek” oraz „Święta Rodzina” wspaniałe nagrody ufundowane przez księdza proboszcza.
18 grudnia 2018 r. w naszej szkole odbyła się kolejna edycja „Konkursu kolęd i pastorałek”. Wydarzenie to, połączyło piękną, polską tradycję z wysokim poziomem muzycznych prezentacji. Na sali gimnastycznej popłynęły więc dźwięki polskich kolęd i pastorałek, które wprowadziły słuchaczy w magiczny, świąteczny nastrój.
W konkursie wzięło udział 13 wykonawców , którzy rywalizowali w 4 kategoriach.
Komisja w składzie: Anna Mikosz, Barbara Legutko, Marta Migdał – Duź i Jan Sacha oceniała walory głosowe uczestników, interpretację utworu oraz ogólne wrażenie artystyczne.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
Klasa 0
Wyróżnienie: Emilia Mikoda
klasy II – III
I miejsce: Kamil Gliździński kl. II
II miejsce: Justyna Mrzygłód kl. III
III miejsce: Zuzanna Malinowska kl. III
klasy IV – VI
I miejsce: Filip Kukla klasa VI
II miejsce: Natalia Mrzygłód klasa V
III miejsce: Aleksandra Cicha klasa V
Kacper Dudek klasa IV
Klasy VII – VIII
I miejsce: Dominika Gliździńska klasa VII
II miejsce: Justyna Dudek klasa VIII z akompaniamentem (flet – Natalia Cicha klasa VII)
Ogłoszenie wyników konkursu nastąpiło podczas świątecznego apelu, gdzie laureaci kolejny raz zaprezentowali swoje wykonania. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody.
ŚWIĘTOWANIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ W NIEDŹWIEDZY
11 listopada 2018 r. odbyła się w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Dudka w Niedźwiedzy, a tym samym w miejscowości, wspólna uroczystość uczczenia 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Rozpoczęła się ona Mszą św. w miejscowym kościele parafialnym. Następnie wszyscy uczestnicy z pocztami sztandarowymi PSP i OSP w Niedźwiedzy oraz księdzem proboszczem na czele udali się pod Krzyż Nieznanego żołnierza, przy którym stała warta, gdzie wójt giny Dębno Wiesław Kozłowski, dzieci ze szkoły, sołtys, prezes klubu sportowego „Snajper” włożyli wiązanki kwiatów i wysłuchali apelu poległych w wykonaniu uczniów ze szkoły podstawowej. Później wspólnie, śpiewając pieśni niepodległościowe przy akompaniamencie zespołu Niedźwidzoki wszyscy przemaszerowali do szkoły, aby obejrzeć prezentację, taniec polonez i montaż słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów kl. VI – VIII oraz wysłuchać koncertu pieśni patriotycznych zaprezentowanych przez byłe absolwentki szkoły oraz wspólnie pośpiewać pieśni, które łączyły ludzi i pokolenia Polaków przez wieki.
Dziękujemy wszystkim mieszkańcom Niedźwiedzy za tak liczny udział w uroczystościach poświęconych 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
O Pani Eleonorze Wojnarskiej w swojej książce „600 lat Niedźwiedzy” Józef Dudek napisał:
„(…) że bez niej i Marii Kułak nie byłoby w Niedźwiedzy takiego dorobku oświatowego.”
Ponoć przybyła do Niedźwiedzy z Okocimia. Początkowo uczyła naszych pradziadów w wynajętych izbach od gospodarzy. Nadzorowała równocześnie budowę nowej szkoły, która została oddana do użytku w 1903 r.
Od 1 września 1899 r. szkoła ludowa w Niedźwiedzy usamodzielniła się, wcześniej bowiem podlegała pod dozór szkolny w Łoniowej.
Przez cały okres swojego życia w Niedźwiedzy, nawet będąc już na emeryturze, pani Eleonora Wojnarska prowadziła i własnoręcznie pisała kronikę szkolną, o czym poświadcza jej długoletnia współpracownica i następczyni Maria Kułak w kronice szkolnej w roku 1943.
Wiadomym mi jest z opowiadań mojego Taty - Juliana Niemca, że pani Eleonora była dla niedźwiedzan jak rodzona Matka.
Nazywano ją nawet „Mateczką".
Pani Eleonora była wspaniałą organizatorką i to dzięki niej w dużej
mierze powstał kościół w Niedźwiedzy, o czym się niestety zapomina. Gdyby nie II wojna światowa, to kościół w Niedźwiedzy powstałby całe 10 lat wcześniej. Do jego budowy przymierzano się już w roku 1935, kiedy pani Eleonora jeszcze uczyła.
Niestety, późniejsza choroba i przedwczesna śmierć „naszej Pani", a przede wszystkim straszna II wojna światowa, obróciły w niwecz zamierzenia związane z budową kościoła. Przystąpiono do jego budowy dopiero po II wojnie.
Przy okazji pani Eleonory Wojnarskiej chcę wspomnieć o jej bracie Janie – artyście malarzu, który przez dosyć długi czas zamieszkiwał i malował w Niedźwiedzy. Zachowały się trzy obrazy autorstwa Jana Wojnarskiego, które pochodzą z Niedźwiedzy.
Są to:
- „Niedźwiedza, 1921 r.”
- „Karczma w Niedźwiedzy, 1921r.”
- „Niedźwiedza, 1924r.”
Przez jakiś czas mieszkała wraz z panią Eleonorą również jej matka.
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że matka pani Eleonory zmarła w Niedźwiedzy, wszak w związku z jej śmiercią nastąpiła przerwa w nauce przez okres jednego tygodnia. Matka pani Eleonory pochowana została w Krakowie. Fakt przerwy w nauce z powodu śmierci matki Eleonory Wojnarskiej został odnotowany w kronice szkolnej.
W kronice szkolnej z roku 1942/1943 została również odnotowana śmierć Eleonory Wojnarskiej ręką pani Marii Kułak następującymi słowami:
„Nadeszła wczesna wiosna [1943r.], a z wiosną tą uleciało życie Tej która tę kronikę prowadziła przez 36 lat. Dnia 12 kwietnia zmarła w budynku szkolnym emerytowana kierowniczka tutejszej szkoły Eleonora Wojnarska.
Zmarła [Eleonora Wojnarska oraz] siostra jej Helena, tak zżyły się z drugą nauczycielką Marią Kułakówną - obecną kierowniczką szkoły, że siostrzane życie prowadziły tak jak za kierownictwa zmarłej. I tu na miejscu dawnego posterunku pracy, pożegnała Pani Eleonora Wojnarska słońce życia, osieracając pozostałą siostrę [oraz] współtowarzyszkę pracy nauczycielskiej – kreślącej to wspomnienie pośmiertnie. Przed odejściem na miejsce wiecznego spoczynku, wstąpiła jeszcze na pożegnanie klasy, ale już w trumnie. Zasypały Ją dzieci wiosennymi kwiatami. Ławy szkolne, na których spoczywała trumna, zadrżały z żalu. Poranne słońce ucałowało dostojną skroń, a ramiona kochających uczniów otoczyły uściskiem Drogą Kierowniczkę w trumnie, aby Ją oddać ziemi na wieczny spoczynek.”
Władysław Niemiec
Anna Mikosz
Z POWER-em w Portugalii
Czworo nauczycieli Publicznej Szkoły Podstawowej w Niedźwiedzy wzięło udział w wakacyjnym kursie dotyczącym wykorzystania aplikacji komputerowych w edukacji. Szkolenie w Faro umożliwiło nam poznane możliwości jakie dają te narzędzia w celu uatrakcyjnienia lekcji na różnych przedmiotach. Użycie takich narzędzi jak: Kahoot, Actionbound, Quizlet czy Thinglink podczas lekcji powtórzeniowych pozytywnie wpływa na pozbycie się rutyny w nauczaniu, a uczniowie przyswajają wiedzę bawiąc się. Szczególnie korzystne wydają się te aplikacje podczas sprawdzania wiedzy koniecznej do opanowania pod kątem egzaminów na koniec ósmej klasy.
Mieliśmy również możliwość sprawdzić możliwości jakie daje Actionbound, zwiedzając miasto z wykorzystaniem gry przygotowanej przez naszych trenerów.
Streszczenie projektu:
Tytuł projektu brzmi: „ Kompetencje cyfrowe i psychospołeczne nauczycieli narzędziem do efektywnego nauczania" i przewiduje mobilność 5 nauczycieli w celu odbycia szkoleń specjalistycznych na terenie Portugalii i Cypru.Jako dyrektor jednej z mniejszych szkół na terenie gminy Dębno uważam, że powinniśmy dokładać szczególnych starań, aby zaznaczyć swoje istnienie poprzez zwiększenie konkurencyjności na rynku edukacyjnym. Z perspektywy podnoszenia jakości pracy szkoły zwiększenie jej wymiaru europejskiego wydaje się niezbędne. Chcemy to osiągnąć poprzez włączanie się w różnorakie inicjatywy międzynarodowe. Jednym z planowanych przedsięwzięć jest udział szkoły w projektach strategicznych instytucji edukacyjnych KA2. Udział w programie Erasmus + będzie pierwszym krokiem do realizacji wyżej wymienionych celów. 5 z 10 pracowników szkoły będzie miało okazję uczestniczyć w szkoleniach specjalistycznych. Są to nauczyciele reprezentujący wszystkie szczeble edukacyjne w naszej placówce, co oznacza, że podjęte przez nich działania po powrocie ze szkolenia będą miały wpływ na całą instytucję. Wśród nauczycieli, którzy zostali wytypowani, jako potencjalni beneficjenci szkoleń zagranicznych znaleźli się: nauczyciel języka niemieckiego, nauczyciel informatyki, matematyki, języka polskiego, historii i religii.
Nauczyciele będą szkolić się w zakresie tworzenia i stosowania narzędzi z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnej oraz w zakresie umiejętności miękkich takich jak rozwiązywanie konfliktów, reagowania w sytuacjach stresowych i przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu. Oczekujemy, że każde ze szkoleń zaowocuje znalezieniem potencjalnych partnerów do realizacji projektów międzynarodowych.
W procesie wyboru potencjalnych kandydatów na szkolenia kierowano się kryterium rozwoju szkoły w zakresie podniesienia jakości pracy i zwiększenia wymiaru europejskiego placówki, a także analizą kompetencji i doświadczeń uczestników w świetle użyteczności do realizacji projektu. Duże znaczenie w wyborze kadry, która weźmie udział w mobilności odegrał Europejski Plan Rozwoju Szkoły, który naświetlił najważniejsze potrzeby placówki.
Powołany na terenie placówki koordynator projektu zapewni wszystkim uczestnikom wsparcie na wszelkich płaszczyznach związanych z jego realizacją. Wszelkie działania będą monitorowane zarówno przez dyrektora szkoły, koordynatora projektu, jak i organizatora. Na zakończenie, jak i w trakcie trwania projektu jest przewidziana ewaluacja skuteczności podejmowanych działań, jak również działania upowszechniające na wielu płaszczyznach.
Jeśli chodzi o wymierne korzyści i pozytywne oddziaływanie projektu na placówkę, jak i na środowisko lokalne poprzez jego upowszechnianie, również w aspekcie długofalowym należy wymienić:
- kompetencje interkulturowe i świadomość interkulturową kadry nauczycielskiej, które będą mogli rozwijać u swoich wychowanków
- umiejętność komunikacji nauczycieli w językach obcych, co przedłoży się na wykształcenie takiej samej umiejętności wśród uczniów
- podniesienie jakości pracy szkoły oraz jej konkurencyjności
- nadanie wymiaru europejskiego szkole
- zwiększenie motywacji uczniów do nauki języków obcych
- uświadomienie uczniom szerokiego spektrum zastosowania języków obcych dzięki wykorzystaniu języka angielskiego na przedmiotach niejęzykowych
- wprowadzenie nowatorskich metod nauczania wykorzystywanych na terenie innych krajów Unii Europejskiej
- możliwość dzielenia się doświadczeniami uczestników szkolenia z nauczycielami i dyrektorami innych szkół, a tym samym mobilizację gminnych szkół do włączania się w podobne inicjatywy
- nawiązanie współpracy z instytucjami zagranicznymi w celu realizacji projektów międzynarodowych
- zapoznanie kadry z innymi systemami edukacyjnym
- zapobieganie wypaleniu zawodowemu
Cele projektu:
- zaspokojenie potrzeb Publicznej Szkoły Podstawowej w Niedźwiedzy wynikających z Europejskiego Planu Rozwoju Szkoły takich jak:
-wprowadzenie nauczania z zastosowaniem bezpłatnych narzędzi i aplikacji komputerowych typu prezi, voki, google maps, podcasting, vicecasting, moodle na wielu przedmiotach szkolnych: matematyce, językach polskim, angielskim i niemieckim, religii i historii
dostosowanie programów nauczania, scenariuszy prowadzenia lekcji do potrzeb ucznia zanurzonego w wirtualnym świecie
- wyposażenie nauczycieli w wiedzę i umiejętności prawidłowego rozwiązywania sytuacji konfliktowych, przeciwdziałaniu agresji i rozwiązywania problemów
-doskonalenie umiejętności interpersonalnych
-kontynuowanie w atrakcyjny sposób nauczania drugiego języka obcego na terenie placówki,
-zwiększanie wymiaru europejskiego szkoły, otwarcie jej na potrzeby i wymagania uczniów powracających z zagranicy
-poprawa osiągnięć uczniów wraz ze zwiększeniem ich motywacji do nauki i zdobywania wiedzy z wykorzystaniem zasobów internetowych
-zapewnienie komunikatywnej znajomości języka angielskiego przez wszystkich uczniów na zakończenie szkoły podstawowej, -odejście od tradycyjnych metod nauczania w kierunku nowatorskich technik i innowacyjnych podejść tak, by zapewnić atrakcyjne środowisko edukacyjne dla obecnego, niezwykle wymagającego pokolenia uczniów
- promowanie szkoły w środowisku lokalnym i poza nim
- doskonalenie warsztatu pracy nauczycieli, a tym samym podnoszenie jakości pracy szkoły
- promowanie wartości edukacji, wartości europejskich i międzynarodowej współpracy
- osiągnięcie założeń strategii „Europa 2020”
- nawiązanie współpracy z potencjalnymi partnerami w projektach międzynarodowych
- wymiana doświadczeń w szerokim tego słowa znaczeniu: pomiędzy uczestnikami szkoleń pochodzących z różnych krajów europejskich, pomiędzy uczestnikami szkoleń z naszej placówki po powrocie, pomiędzy uczestnikami szkoleń z naszej placówki, a innymi nauczycielami Szkoły Podstawowej w Niedźwiedzy oraz nauczycielami z innych szkół
- sprawienie, że nauczyciele staną się bardziej otwarci i wrażliwi na inne kultury i narody,
-rozwój ich kompetencji pedagogicznych interkulturowych i socjokulturowych, jak również uświadomienie wszystkim pracownikom szkoły znaczenia sprawnego posługiwania sie technologiami komputerowymi i sprzętem informatycznym dla podniesienia atrakcyjności lekcji i podniesienia aktywności uczniów na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych.