ŚWIĘTOWANIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ W NIEDŹWIEDZY
11 listopada 2018 r. odbyła się w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Dudka w Niedźwiedzy, a tym samym w miejscowości, wspólna uroczystość uczczenia 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Rozpoczęła się ona Mszą św. w miejscowym kościele parafialnym. Następnie wszyscy uczestnicy z pocztami sztandarowymi PSP i OSP w Niedźwiedzy oraz księdzem proboszczem na czele udali się pod Krzyż Nieznanego żołnierza, przy którym stała warta, gdzie wójt giny Dębno Wiesław Kozłowski, dzieci ze szkoły, sołtys, prezes klubu sportowego „Snajper” włożyli wiązanki kwiatów i wysłuchali apelu poległych w wykonaniu uczniów ze szkoły podstawowej. Później wspólnie, śpiewając pieśni niepodległościowe przy akompaniamencie zespołu Niedźwidzoki wszyscy przemaszerowali do szkoły, aby obejrzeć prezentację, taniec polonez i montaż słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów kl. VI – VIII oraz wysłuchać koncertu pieśni patriotycznych zaprezentowanych przez byłe absolwentki szkoły oraz wspólnie pośpiewać pieśni, które łączyły ludzi i pokolenia Polaków przez wieki.
Dziękujemy wszystkim mieszkańcom Niedźwiedzy za tak liczny udział w uroczystościach poświęconych 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
O Pani Eleonorze Wojnarskiej w swojej książce „600 lat Niedźwiedzy” Józef Dudek napisał:
„(…) że bez niej i Marii Kułak nie byłoby w Niedźwiedzy takiego dorobku oświatowego.”
Ponoć przybyła do Niedźwiedzy z Okocimia. Początkowo uczyła naszych pradziadów w wynajętych izbach od gospodarzy. Nadzorowała równocześnie budowę nowej szkoły, która została oddana do użytku w 1903 r.
Od 1 września 1899 r. szkoła ludowa w Niedźwiedzy usamodzielniła się, wcześniej bowiem podlegała pod dozór szkolny w Łoniowej.
Przez cały okres swojego życia w Niedźwiedzy, nawet będąc już na emeryturze, pani Eleonora Wojnarska prowadziła i własnoręcznie pisała kronikę szkolną, o czym poświadcza jej długoletnia współpracownica i następczyni Maria Kułak w kronice szkolnej w roku 1943.
Wiadomym mi jest z opowiadań mojego Taty - Juliana Niemca, że pani Eleonora była dla niedźwiedzan jak rodzona Matka.
Nazywano ją nawet „Mateczką".
Pani Eleonora była wspaniałą organizatorką i to dzięki niej w dużej
mierze powstał kościół w Niedźwiedzy, o czym się niestety zapomina. Gdyby nie II wojna światowa, to kościół w Niedźwiedzy powstałby całe 10 lat wcześniej. Do jego budowy przymierzano się już w roku 1935, kiedy pani Eleonora jeszcze uczyła.
Niestety, późniejsza choroba i przedwczesna śmierć „naszej Pani", a przede wszystkim straszna II wojna światowa, obróciły w niwecz zamierzenia związane z budową kościoła. Przystąpiono do jego budowy dopiero po II wojnie.
Przy okazji pani Eleonory Wojnarskiej chcę wspomnieć o jej bracie Janie – artyście malarzu, który przez dosyć długi czas zamieszkiwał i malował w Niedźwiedzy. Zachowały się trzy obrazy autorstwa Jana Wojnarskiego, które pochodzą z Niedźwiedzy.
Są to:
- „Niedźwiedza, 1921 r.”
- „Karczma w Niedźwiedzy, 1921r.”
- „Niedźwiedza, 1924r.”
Przez jakiś czas mieszkała wraz z panią Eleonorą również jej matka.
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że matka pani Eleonory zmarła w Niedźwiedzy, wszak w związku z jej śmiercią nastąpiła przerwa w nauce przez okres jednego tygodnia. Matka pani Eleonory pochowana została w Krakowie. Fakt przerwy w nauce z powodu śmierci matki Eleonory Wojnarskiej został odnotowany w kronice szkolnej.
W kronice szkolnej z roku 1942/1943 została również odnotowana śmierć Eleonory Wojnarskiej ręką pani Marii Kułak następującymi słowami:
„Nadeszła wczesna wiosna [1943r.], a z wiosną tą uleciało życie Tej która tę kronikę prowadziła przez 36 lat. Dnia 12 kwietnia zmarła w budynku szkolnym emerytowana kierowniczka tutejszej szkoły Eleonora Wojnarska.
Zmarła [Eleonora Wojnarska oraz] siostra jej Helena, tak zżyły się z drugą nauczycielką Marią Kułakówną - obecną kierowniczką szkoły, że siostrzane życie prowadziły tak jak za kierownictwa zmarłej. I tu na miejscu dawnego posterunku pracy, pożegnała Pani Eleonora Wojnarska słońce życia, osieracając pozostałą siostrę [oraz] współtowarzyszkę pracy nauczycielskiej – kreślącej to wspomnienie pośmiertnie. Przed odejściem na miejsce wiecznego spoczynku, wstąpiła jeszcze na pożegnanie klasy, ale już w trumnie. Zasypały Ją dzieci wiosennymi kwiatami. Ławy szkolne, na których spoczywała trumna, zadrżały z żalu. Poranne słońce ucałowało dostojną skroń, a ramiona kochających uczniów otoczyły uściskiem Drogą Kierowniczkę w trumnie, aby Ją oddać ziemi na wieczny spoczynek.”
Władysław Niemiec
Anna Mikosz
Z POWER-em w Portugalii
Czworo nauczycieli Publicznej Szkoły Podstawowej w Niedźwiedzy wzięło udział w wakacyjnym kursie dotyczącym wykorzystania aplikacji komputerowych w edukacji. Szkolenie w Faro umożliwiło nam poznane możliwości jakie dają te narzędzia w celu uatrakcyjnienia lekcji na różnych przedmiotach. Użycie takich narzędzi jak: Kahoot, Actionbound, Quizlet czy Thinglink podczas lekcji powtórzeniowych pozytywnie wpływa na pozbycie się rutyny w nauczaniu, a uczniowie przyswajają wiedzę bawiąc się. Szczególnie korzystne wydają się te aplikacje podczas sprawdzania wiedzy koniecznej do opanowania pod kątem egzaminów na koniec ósmej klasy.
Mieliśmy również możliwość sprawdzić możliwości jakie daje Actionbound, zwiedzając miasto z wykorzystaniem gry przygotowanej przez naszych trenerów.
Streszczenie projektu:
Tytuł projektu brzmi: „ Kompetencje cyfrowe i psychospołeczne nauczycieli narzędziem do efektywnego nauczania" i przewiduje mobilność 5 nauczycieli w celu odbycia szkoleń specjalistycznych na terenie Portugalii i Cypru.Jako dyrektor jednej z mniejszych szkół na terenie gminy Dębno uważam, że powinniśmy dokładać szczególnych starań, aby zaznaczyć swoje istnienie poprzez zwiększenie konkurencyjności na rynku edukacyjnym. Z perspektywy podnoszenia jakości pracy szkoły zwiększenie jej wymiaru europejskiego wydaje się niezbędne. Chcemy to osiągnąć poprzez włączanie się w różnorakie inicjatywy międzynarodowe. Jednym z planowanych przedsięwzięć jest udział szkoły w projektach strategicznych instytucji edukacyjnych KA2. Udział w programie Erasmus + będzie pierwszym krokiem do realizacji wyżej wymienionych celów. 5 z 10 pracowników szkoły będzie miało okazję uczestniczyć w szkoleniach specjalistycznych. Są to nauczyciele reprezentujący wszystkie szczeble edukacyjne w naszej placówce, co oznacza, że podjęte przez nich działania po powrocie ze szkolenia będą miały wpływ na całą instytucję. Wśród nauczycieli, którzy zostali wytypowani, jako potencjalni beneficjenci szkoleń zagranicznych znaleźli się: nauczyciel języka niemieckiego, nauczyciel informatyki, matematyki, języka polskiego, historii i religii.
Nauczyciele będą szkolić się w zakresie tworzenia i stosowania narzędzi z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnej oraz w zakresie umiejętności miękkich takich jak rozwiązywanie konfliktów, reagowania w sytuacjach stresowych i przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu. Oczekujemy, że każde ze szkoleń zaowocuje znalezieniem potencjalnych partnerów do realizacji projektów międzynarodowych.
W procesie wyboru potencjalnych kandydatów na szkolenia kierowano się kryterium rozwoju szkoły w zakresie podniesienia jakości pracy i zwiększenia wymiaru europejskiego placówki, a także analizą kompetencji i doświadczeń uczestników w świetle użyteczności do realizacji projektu. Duże znaczenie w wyborze kadry, która weźmie udział w mobilności odegrał Europejski Plan Rozwoju Szkoły, który naświetlił najważniejsze potrzeby placówki.
Powołany na terenie placówki koordynator projektu zapewni wszystkim uczestnikom wsparcie na wszelkich płaszczyznach związanych z jego realizacją. Wszelkie działania będą monitorowane zarówno przez dyrektora szkoły, koordynatora projektu, jak i organizatora. Na zakończenie, jak i w trakcie trwania projektu jest przewidziana ewaluacja skuteczności podejmowanych działań, jak również działania upowszechniające na wielu płaszczyznach.
Jeśli chodzi o wymierne korzyści i pozytywne oddziaływanie projektu na placówkę, jak i na środowisko lokalne poprzez jego upowszechnianie, również w aspekcie długofalowym należy wymienić:
- kompetencje interkulturowe i świadomość interkulturową kadry nauczycielskiej, które będą mogli rozwijać u swoich wychowanków
- umiejętność komunikacji nauczycieli w językach obcych, co przedłoży się na wykształcenie takiej samej umiejętności wśród uczniów
- podniesienie jakości pracy szkoły oraz jej konkurencyjności
- nadanie wymiaru europejskiego szkole
- zwiększenie motywacji uczniów do nauki języków obcych
- uświadomienie uczniom szerokiego spektrum zastosowania języków obcych dzięki wykorzystaniu języka angielskiego na przedmiotach niejęzykowych
- wprowadzenie nowatorskich metod nauczania wykorzystywanych na terenie innych krajów Unii Europejskiej
- możliwość dzielenia się doświadczeniami uczestników szkolenia z nauczycielami i dyrektorami innych szkół, a tym samym mobilizację gminnych szkół do włączania się w podobne inicjatywy
- nawiązanie współpracy z instytucjami zagranicznymi w celu realizacji projektów międzynarodowych
- zapoznanie kadry z innymi systemami edukacyjnym
- zapobieganie wypaleniu zawodowemu
Cele projektu:
- zaspokojenie potrzeb Publicznej Szkoły Podstawowej w Niedźwiedzy wynikających z Europejskiego Planu Rozwoju Szkoły takich jak:
-wprowadzenie nauczania z zastosowaniem bezpłatnych narzędzi i aplikacji komputerowych typu prezi, voki, google maps, podcasting, vicecasting, moodle na wielu przedmiotach szkolnych: matematyce, językach polskim, angielskim i niemieckim, religii i historii
dostosowanie programów nauczania, scenariuszy prowadzenia lekcji do potrzeb ucznia zanurzonego w wirtualnym świecie
- wyposażenie nauczycieli w wiedzę i umiejętności prawidłowego rozwiązywania sytuacji konfliktowych, przeciwdziałaniu agresji i rozwiązywania problemów
-doskonalenie umiejętności interpersonalnych
-kontynuowanie w atrakcyjny sposób nauczania drugiego języka obcego na terenie placówki,
-zwiększanie wymiaru europejskiego szkoły, otwarcie jej na potrzeby i wymagania uczniów powracających z zagranicy
-poprawa osiągnięć uczniów wraz ze zwiększeniem ich motywacji do nauki i zdobywania wiedzy z wykorzystaniem zasobów internetowych
-zapewnienie komunikatywnej znajomości języka angielskiego przez wszystkich uczniów na zakończenie szkoły podstawowej, -odejście od tradycyjnych metod nauczania w kierunku nowatorskich technik i innowacyjnych podejść tak, by zapewnić atrakcyjne środowisko edukacyjne dla obecnego, niezwykle wymagającego pokolenia uczniów
- promowanie szkoły w środowisku lokalnym i poza nim
- doskonalenie warsztatu pracy nauczycieli, a tym samym podnoszenie jakości pracy szkoły
- promowanie wartości edukacji, wartości europejskich i międzynarodowej współpracy
- osiągnięcie założeń strategii „Europa 2020”
- nawiązanie współpracy z potencjalnymi partnerami w projektach międzynarodowych
- wymiana doświadczeń w szerokim tego słowa znaczeniu: pomiędzy uczestnikami szkoleń pochodzących z różnych krajów europejskich, pomiędzy uczestnikami szkoleń z naszej placówki po powrocie, pomiędzy uczestnikami szkoleń z naszej placówki, a innymi nauczycielami Szkoły Podstawowej w Niedźwiedzy oraz nauczycielami z innych szkół
- sprawienie, że nauczyciele staną się bardziej otwarci i wrażliwi na inne kultury i narody,
-rozwój ich kompetencji pedagogicznych interkulturowych i socjokulturowych, jak również uświadomienie wszystkim pracownikom szkoły znaczenia sprawnego posługiwania sie technologiami komputerowymi i sprzętem informatycznym dla podniesienia atrakcyjności lekcji i podniesienia aktywności uczniów na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych.
Dnia 27 kwietnia 2014 r. nasz Wielki Rodak - Papież Jan Paweł II został ogłoszony Świętym. To znaczące wydarzenie w dziejach naszego narodu uczciliśmy występem uczniów naszej szkoły w kościele parafialnym w Niedźwiedzy. Przed rozpoczęciem Nabożeństwa Majowego, 1 maja uczniowie klas: V,VI,VII przedstawili montaż słowno-muzyczny pod hasłem "Papież - orędownik miłości" poświęcony Świętemu Janowi Pawłowi II.
Scenariusz przedstawienia zawierał najważniejsze fakty z życia Karola Wojtyły, jak również ciekawostki z Nim związane. Występ dzieci urozmaicały utwory muzyczne. Oczywiście nie mogło zabraknąć tego dnia śpiewu "Barki" - ulubionej pieśni Jana Pawła II, która z okazji Kanonizacji naszego Papieża została rozbudowana o dodatkową - 5 zwrotkę. Uczniowie zaśpiewali też Papieżowi "Moje miasto Wadowice" " Kochamy Cię Janie Pawle"
Po zakończonym występie licznie zgromadzeni w kościele wierni nagrodzili występ dzieci gromkimi brawami! Po zakończeniu Nabożeństwa Ks. Proboszcz Stanisław Dudek serdecznie podziękował dzieciom za występ.
Nauczyciel z powołania
50 lat spędzonych w Niedźwiedzy. 50 lat nauczania. Setki wychowanków. Wyjątkowa osoba, wielki autorytet – taka była pani MariaKułak, wieloletni Kierownik Szkoły
w Niedźwiedzy. W tym roku mija 100 lat od chwili, kiedy po raz pierwszy przekroczyła próg miejscowej szkoły. Swoją pracę rozpoczęła w 1915 r. Zamieszkała z Eleonorą Wojnarską. Jak wspomina Władysław Niemiec, absolwent Szkoły Podstawowej, pani Maria Kułak prowadziła lekcje nauczania początkowego. Każdy uczeń starał się, aby swoim pismem chociaż trochę dorównać wychowawczyni. Trudna to była sztuka, bo pani Kułak była mistrzem kaligrafii. W sali lekcyjnej, oprócz dwóch obrazów Józefa Chełmońskiego, znajdowało się mnóstwo rekwizytów, najczęściej ręcznie wykonanych - nauczycielka zawsze pamiętała, kto jest ich autorem. Pani Kułak nie spoczywała na laurach – nie tylko pracowała w szkole, ale również poza nią przygotowała przedstawienia teatralne.
Na zasłużoną emeryturę przeszła w wieku 78 lat. Latem wracała do Niedźwiedzy, zimą mieszkała w Borzęcinie, z którego pochodziła. Nie spełniło się jej wielkie marzenie – chciała zostać pochowana w miejscu, z którym przez swoją pracę zawodową była tak mocno związana. Zmarła w 1977 r.
Na fotografii od lewej: Helena Wojnarska - pierwsza Dyrektor Szkoły w Niedźwiedzy
i Maria Kułak.
Opracował : J. Sacha
UCHWAŁA Nr 2/2018/2019
Rady Pedagogicznej Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Dudka w Niedźwiedzy
z dnia 13 września 2018 roku
w sprawie dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych
Na podstawie art. 68 ust. 1 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 59) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. z 2017 r., poz. 1603)
§ 1
Dyrektor po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców ustala w roku szkolnym 2017/2018 następujące terminy dni wolnych:
-12.10.2018r.
-02.11.2018r.
-15.04.2019r.
-16.04.2019r.
-17.04.2019r.
- 04.2019r.(Gminny Przegląd Teatralny)
-02.05.2019r..
-03.06.2019r.
W tych dniach będą organizowane zajęcia opiekuńczo- wychowawcze.
§ 2
Wykonanie uchwały powierza się Dyrektorowi Szkoły jako Przewodniczącemu Rady Pedagogicznej.
§ 3
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Uchwała jest prawomocna i została przyjęta :
Głosami „za”-15
Głosami „przeciw”-0
Wstrzymujących się-0
Przy stanie 21 członków Rady Pedagogicznej
Przewodniczący Rady Pedagogicznej
Przydział wychowawstw w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Dudka w Niedźwiedzy w roku szkolnym 2018/19
Pani Małgorzata Łuszczewska – ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY
Pani Maria Ochwat - klasa II
Pani Angelika Doroż - klasa III
Pan Jan Sacha - klasa IV
Pani Joanna Witkowska- klasa V
Pani Beata Koczwara- klasa VI
Pani Anna Mikosz - klasa VII
Pani Beata Baka - klasa VIII
Początek maja to czas obchodów świąt o charakterze patriotycznym i narodowym-1 maja Święto Pracy,2 maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej,3 maja rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
O tych doniosłych wydarzeniach przypomniała uczniom Dyrektor Szkoły mgr Beata Baka. W dniu 27 kwietnia 2018 roku uczniowie klasy VI i VII pod kierunkiem nauczycieli Leszka Malinowskiego i Anny Mikosz przygotowali akademię szkolną z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przewodnim hasłem akademii były słowa Ojczyzna i patriotyzm, które zawierały się w przedstawionej przez uczniów inscenizacji słowno-muzycznej. Przedstawiała ona najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i uchwaleniem Konstytucji 3 Maja 1791 roku. W atmosferę wymienionych wydarzeń wprowadziły także sceny z życia polskiej szlachty i warszawskich mieszczan. Pieśń „Witaj majowa jutrzenko” znana również jako „ Mazurek 3 Maja” przywołująca pamięć o Konstytucji 3 Maja, pierwszej w Europie ustawie zasadniczej, zaśpiewana przez wszystkich uczniów zakończyła akademię szkolną.
12 kwietnia 2018 roku już po raz XIX odbyły się Gminne Spotkania Teatralne w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Dudka w Niedźwiedzy, w których wzięły udział cztery grupy teatralne.
Uczniowie z Publicznej Szkoły im. Kornela Makuszyńskiego, których opiekunem była Pani Ewa Niemiec zaprezentowali pełną humoru, zaskakujących wypowiedzi nowoczesną wersję Kopciuszka.
Z kolei dzieci z Publicznej Szkoły im. Ks. Prałata płk. Tadeusza Dłubacza z Sufczyna
wrazz opiekunem Panią Mariolą Przeklasą przedstawiły inscenizację pt.”Zaczarowana różdżka”. Opowiadała ona o zmieniających się porach roku i zwierzętach, którym się to nie podobało, więc skradli jesień i różdżkę.
Grupa Teatralna Magia z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego przygotowała sztukę pt. „Na Olimpie”. Ukazywała ona żartobliwie perypetie bogów i bogiń na Olimpie splątane z dziejami zwykłych śmiertelników. Opiekunem grupy była Pani Zuzanna Jarek.
Jako ostatni wystąpili gospodarze z Publicznej Szkoły im. Jana Dudka w Niedźwiedzy. Zaprezentowali sztukę pt.” O mądrej królewnie i smoku ze Złotej Góry”. Sztuka przedstawiała z lekkim humorem prawdę o sposobie postrzegania i oceniania ludzi, o tym co w człowieku najważniejsze. Dzieci przygotowała Pani Maria Ochwat.
Komisja w składzie: Pani Justyna Wójtowicz Woda – sekretarz Gminy Dębno, Pani Danuta Łazarz – dyrektor Publicznej Biblioteki w Porąbce Uszewskiej, Pani Władysława Zych – była dyrektor PSP w Porąbce Uszewskiej i wieloletni nauczyciel, Pani Aniela Pabijan – była dyrektor PSP w Łoniowej przyznały I miejsce ex – aequo grupom teatralnym z Niedźwiedzy i Jaworska a II- miejsce uczniom z Woli Dębińskiej i Sufczyna.
Statuetkę najlepszego aktora otrzymał Krzysztof Sady z PSP w Niedźwiedzy.
Efekty pracy dzieci i opiekunów oglądali także rodzice i zaproszeni goście, wśród których byli m. in. Pani Irena Kowal – wice wójt gminy Dębno, ksiądz proboszcz – Stanisław Dudek oraz siostrzenica patrona PSP w Niedźwiedzy Pani Teresa Myszka.
Organizatorzy – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Dudka
w Niedźwiedzy, Rada Rodziców ugościli wszystkich uczestników, Dębińskie Centrum Kultury ufundowało bilety do Tarnowskiego Teatru im. Ludwika Solskiego a przedstawiciele Urzędu Gminy nagrodzili wszystkie dzieci biorące udział w konkursie słodkim upominkiem.
Prawda Katynia jest stale obecna w naszej śiadowmości i nie może być wymazana z pamięci Europy
Jan Paweł II
10 IV 2018 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Niedźwiedzy odbyła się uroczysta akademia poświęcona 78 rocznicy zbrodni katyńskiej i 8 rocznicy tragedii
smoleńskiej.Uczniowie kl.VI w pięknych słowach przedstawili krótką historię Katynia - POLSKIEJ GOLGOTY WSCHODU - bestialskiego mordu na polskiej elicie politycznej
w Związku Radzieckim.
Kiedy w 1939 r. wybuchła II wojna światowa, polscy żołnierze szli ojczyźnie służyć. Najpierw walczyli z Niemcami, a potem podstępnie zostali wywiezieni bydlęcymi
wagonami przez Rosjan do obozów w Kozielsku, Starobielsku, Ostaszkowie. Następnie byli transportowani koleją i rozstrzeliwani w Kalininie, Charkowie, Katyniu.
Rosjanie zabili około 22 tysięcy niewinnych Polaków. Spośród jeńców nie przeżył nikt. Pozostały jedynie zapiski, listy i pamiętniki więżniów.
W 1943 r. Niemcy odkryli masowe groby w lesie katyńskim, jednak Rosjanie nie przyznali się do winy. Dopiero w 1993 r. po 50 latach prezydent Rosji Borys Jelcyn
przekazał prezydentowi Polski Lechowi Wałęsie tajne dokumenty potwierdzające prawdę,że zbrodni dokonał Związek Radziecki.
10 IV 2010 r. polska elita polityczna z parą prezydencką na czele Marią i Lechem Kaczyńskim udali się do Katynia, aby oddać hołd pomordowanym Polakom w 1940 r.
niestety po 70 latach zginęli ponownie na nieludzkiej ziemi pod Smoleńskiem.
Dlaczego zbito, dlaczego skazano?
Dlaczego zabito i wolność zabrano?
Dlaczego żyć nie umiano bez ludzi zabicia?
Dlaczego nie szanowano ludzkiego życia?
M. Pohorecka Dlaczego zabito?
28 marca 2018r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Dudka w Niedźwiedzy odbyła się uroczysta akademia nawiązująca do zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Apel został przygotowany przez uczniów klasy IV pod opieką pani Joanny Witowskiej. . Celem spotkania było wprowadzenie zebranych w tematykę Wielkiego Tygodnia i przeżywanie wydarzeń związanych z męką, śmiercią i zmartwychwstaniem Pana Jezusa. Uczniowie w pięknych słowach przypomnieli wszystkim co symbolizują pokarmy w święconce oraz przedstawili tradycje związane z obrzędowością Świąt Wielkanocnych. Podkreślili naszą serdeczność i głęboką pobożność, dzięki którym religia i obyczaje przenikają się wzajemnie a tylko dzięki kultywowaniu tradycji mamy możliwość zachowania ich w pamięci na wiele pokoleń.
Na zakończenie Samorząd Uczniowski złożył życzenia świąteczne Dyrekcji, Gronu Pedagogicznemu i wszystkim zgromadzonym oraz wręczył własnoręcznie wykonane kartki świąteczne i upominki.
Do zebranych zwróciła się również dyrektor szkoły pani Beata Baka, która wyraziła wdzięczność za za przygotowanie pięknego i bogatego w treść przedstawienia oraz złożyła życzenia Gronu Pedagogicznemu i uczniom.
Uczniowie klasy siódmej z Publicznej Szkoły Podstawowej w Niedźwiedzy realizują od listopada międzynarodowy projekt etwinningu pt.:” Europejczycy- różni, ale razem”.
Oprócz naszej szkoły biorą w nim udział uczniowie z Francji, Słowacji, Chorwacji i Rumunii. Językiem projektu jest język niemiecki. Na początku uczniowie napisali listy do swoich kolegów, przedstawiając się, pisząc o swoich rodzinach, zainteresowanich i hobby. Nastepnie przygotowane zostały prezentacje na temat naszej szkoły, wykonane w power poincie prace, zdobyły uznanie wśród nauczycieli i uczniów z innych krajów. Przed świętami nakręciliśmy filmik z życzeniami i wykonaliśmy kartki świąteczne, które wysłaliśmy do zaprzyjaźnionych szkół.
Bardzo się ucieszyliśmy, gdy po powrocie z ferii świątecznych, otrzymaliśmy od Pani Dyrektor kartki z życzeniami od zagranicznych przyjaciół.
Kolejnym etapem projektu był konkurs na logo, oraz głosowanie na najlepszą pracę.
Obecnie uczniowie mają za zadanie przygotować prezentacje o naszej miejscowości.
Szczególną aktywnością w pracy nad projektem wyróżniają się uczennice Aleksandra Michór i Dominika Batko.
Udział w miedzynarodowych projektach stwarza uczniom doskonałą okazję do wykorzystania i podniesienia umiejętności językowych oraz poznania innych kultur.Projekt posiada stronę internetową:https://twinspace.etwinning.net/45663/home
Barbara Legutko
Wigilia w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Dudka w Niedźwiedzy
„Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali , nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła Swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie”
Tym pięknym fragmentem z Biblii rozpoczęła się 22.12.2017r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Dudka w Niedźwiedzy wspólna wigilia uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły oraz zaproszonych gości. Następnie odbyło się dzielenie opłatkiem, składanie sobie życzeń oraz wspólna wigilia przy stołach. Była też choinka, szopka Bożonarodzeniowa, gwiazdki, światełka, dzwoneczki, łańcuchy, aniołki, bombki, a także wyjaśnienia przez uczniów kl. IV-VII symboliki Świąt Bożego Narodzenia.
Nie zabrakło też kolęd i pastorałek śpiewanych przez finalistów konkursu „Kolęd i pastorałek” na etapie szkolnym:
Kacpra Dudka z kl. III - „Oto dziś narodziła się miłość”,
Filipa Kukli z kl. V - „Ty dobry Panie”,
Natalię Cichą i Dominikę Gliździńską z kl. VI - „ A kiedy wigilii przyjdzie czas,
Esterę Dudek i Aleksandrę Michór z kl. VII – „ Z narodzenia Pana”.
Na naszej szkolnej wigilii odbyły się również Jasełka wykonane przez uczniów ze szkolnego
koła teatralnego.
Na zakończenie zostały wręczone wszystkim uczestnikom dwóch konkursów –„Kolęd i pastorałek” oraz „Szopek Bożonarodzeniowych” wspaniałe nagrody ufundowane przez księdza proboszcza.
Nauczycielom i uczniom Publicznej Szkoły Podstawowej w Niedźwiedzy za przekazanie prezentów Mikołajkowych.
„Nauczyciel na medal 2017”
Gratulujemy pani Annie Mikosz- nauczycielce języka polskiego z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Dudka w Niedźwiedzy I miejsca w plebiscycie „Nauczyciel na medal” powiatu brzeskiego w kategorii kl. IV-VII i gimnazjum oraz IX miejsca w finale wojewódzkim.
Plebiscyt „Nauczyciel na medal” patronatem honorowym objął prof. dr hab. Kazimierz Karolczak-rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Jacek Krupa- Marszałek Województwa Małopolskiego.
8 grudnia2017r. na uroczystej gali, która odbyła się na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie pani Anna Mikosz odebrała nagrody z rąk profesora Roberta Stawarza i przedstawicieli „Gazety Krakowskiej” oraz „Dziennika Polskiego”.
Dziękujemy rodzicowi za nominację naszego nauczyciela do plebiscytu „Nauczyciel na medal”
Dziękujemy także nauczycielom, rodzicom, mieszkańcom Niedźwiedzy, dzieciom, młodzieży, byłym uczniom za promowanie pani Anny Mikosz i głosowanie na nią.
Wszyscy cieszymy się z tego wspólnego zwycięstwa i życzymy pani A. Mikosz dalszych sukcesów pracy.
„Dzięki czytaniu lepiej piszemy, dzięki pisaniu lepiej czytamy”
Pod takim hasłem odbywa się promocja czytania książek w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Dudka w Niedźwiedzy.
14 listopada 2017roku na zebraniu rodziców nauczyciel języka polskiego przedstawił niektóre zalety wynikające z czytania:
-daje satysfakcję,
-rozwija słownictwo,
-jest trudne, a trudności są potrzebne,
-stajemy się mądrzejsi,
-przygotowuje do zaistnienia na rynku pracy,
-broni na przed uciskiem,
-poprawia ortografię i interpunkcję,
-ułatwia poprawną budowę zdań,
-pomaga w wysławianiu się.
Jednym słowem czytanie posiada mnóstwo zalet i należy je rozwijać.
Nauczyciel polonista przedstawił również problemy wynikające z trudności w czytaniu ze zrozumieniem, stratach z tego wynikających oraz sposobach poprawy tej sytuacji, a także ogromnej roli rodziców w tym procesie.
17 listopada odbył się też w naszej szkole Konkurs Czytelniczy, który obejmował uczniów kl. II-VII.
Dzieci czytały fragmenty wybranych przez siebie książek zakupionych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
Największą popularnością cieszyły się lektury:
-„Detektyw Pozytywka”,” Dzieci z Bullerbyn”, „Mikołajek”, „Opowieści z Narnii”, „Hobbit- czyli tam i z powrotem”, Oskar i pani Róża”.
Uczniowie popisali się płynnym i wyrazistym czytaniem oraz odpowiednią intonacją i piękną interpunkcją czytanych tekstów. Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie zostali nagrodzeni. Na koniec wystąpili uczniowie z koła teatralnego w sztuce pt. „Jan Brzechwa uczy nas kultury” chcąc zwrócić uwagę dzieci na kulturalne zachowanie się na co dzień.
„Żeby Polska była Polską”
Pod takim hasłem 11 listopada 2017r. uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Niedźwiedzy wystąpili z patriotycznym montażem słowno-muzycznym i apelem poległych w miejscowym kościele parafialnym, aby uczcić 99 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę po ponad 120 latach niewoli rosyjskiej, austriackiej i niemieckiej.
Następnie dzieci udały się wraz z całą wspólnotą parafialną pod Krzyż Nieznanego Żołnierza, na którym widnieje napis „Z trudu naszego i bólu Polska powstała, by żyć”
Uczniowie PSP im. Jana Dudka w Niedźwiedzy oraz przedstawiciele OSP i Klubu Sportowego „Snajper” złożyli okolicznościowe wieńce i zapalili znicze.
Całość uświetnił występ „ Niedźwiedzoki” wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych.
Nauczyciel na medal.
13 października 2017r. „Gazeta Krakowska” rozpoczęła w województwie małopolskim plebiscyt „Nauczyciel na medal” w trzech kategoriach: kl.I-III, kl.IV-VII i gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych.
Jeden z rodziców ucznia Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Dudka w Niedźwiedzy zgłosił kandydaturę Pani Anny Mikosz- nauczyciela języka polskiego.
Glosowanie zakończyło się 8 listopada zajęciem I miejsca w powiecie brzeskim przez Annę Mikosz w kategorii kl.IV-VII i gimnazjum. W ten sposób awansowała do finału wojewódzkiego, gdzie zajęła 7 miejsce. Glosowanie w finale trwa do 17 listopada do godz. 21.00
18.06.2017r. odbył się w naszej miejscowości piknik u źródeł Niedźwiedzia.Tradycyjnie w ramach festynu odbył się - Gminny Przegląd Piosenki Przedszkolnej. Uczniowie naszej szkoły przygotowali przedstawienia dedykowane dla rodziców, piękny układ taneczny przygotowały także przedstawicielki Rady Rodziców.
Organizatorem PIKNIKU RODZINNEGO w NIEDŹWIEDZY była Rada Sołecka, Publiczna Szkoła Podstawowa w Niedwiedzy oraz OSP w Niedźwiedzy. Największą atrakcją pikniku okazała się próba ustanowienia Rekordu Polski w kategorii „najliczniejszy bieg w gumofilcach” , którego uczestnikiem i honorowym patronem był Wójt Gminy Dębno – Wiesław Kozłowski.
Katyń 1940 i 2010r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Dudka w Niedźwiedzy.
„Prawda Katynia jest stale obecna w naszej świadomości i nie może być wymazana z pamięci Europy” to słowa Jana Pawła II, które wybrzmiały 10 kwietnia 2017r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Dudka w Niedźwiedzy w montażu słowno-muzycznym przygotowanym przez uczniów klasy piątej. Musimy o tym pamiętać, nie możemy o tym zapomnieć .
Nie możemy zapomnieć też o tym, co się wydarzyło 10 kwietnia 2010r. w Smoleńsku, gdzie zginęła polska elita polityczna z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. Musimy o nich pamiętać i przekazywać tę prawdę następnym pokoleniom.